Αποστολέας Θέμα: Ζητησε ρεζερβα σε λιγοτερα απο 15 λιτρα? τί να φταίει?  (Αναγνώστηκε 3225 φορές)

Αποσυνδεδεμένος zentakias

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Χαιρετε και καλη χρονιά.

Σημερα εγινε κατι περιεργο οσον αφορα την καταναλωση.
Στα 160 χλμ (με μερικο χιλιομετρητη) η μηχανη μου ζητησε ρεζερβα, αλλά οταν την φουλαρα πηρε μονο 12,06 λιτρα μεχρι πανω την ταπα. (του ειπα να το φουλαρει μεχρι πανω σιγα σιγα)

Πώς γινεται να ζητησε ρεζερβα μετα απο 12 λιτρα μονο?? (τρικυλινδρισμα που επανηλθε σε 4κ μονο οταν γυρισα στη ρεζερβα)

Μηπως τελικά το ρουμπινέτο ειναι για αλλαγή?
Η λειτουργια του ειναι σωστη, αν δε δουλευει το μοτερ για να εχει υποπιεση, δεν τρεχει βενζινη, καρατσεκαρισμένο!.

Η καταναλωση εξακολουθει να ειναι 7,5 λιτρα στα 100 χιλιομετρα με ηπια οδηγηση.  :'(

Αρχιζω να αμφιβαλλω αν τελικα τα λεφτα, που εδωσα για καθαρισμα και ρυθμισμα των καρμπυρατερ, επιασαν τοπο ή εγιναν απλα λιγο καθαριστικο απ'εξω...  :(

xrhstos

• Επισκέπτης
Απ: Περιεργα πραγματα - ρεζερβα σε λιγοτερα χλμ?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 10:08:35 μμ »
μηπως εχεις διαφορετικα γραναζια και ελαστικα ?εχεις δει ο ιδιος με τα ματια σου τα ζιγκλερ΄?πριν ποσα εκανες μεχρι ρεζερβα?

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 10:28:35 μμ »
Mαμα λαστιχα τα εβαλα τον σεπτεμβρη, μαμα γραναζια σετ με αλυσιδα απο τον πισσαρη 15-43.

Την πρωτη φορα μου ζητησε ρεζερβα στα 196 χλμ κ αλλα 200 μετρα που εκανα μεχρι το βενζιναδικο πηρε 14,5 λιτρα. (παλι κατω απο 15 τωρα που το θυμηθηκα)

Σημερα εγινε η κατασταση που περιεγραψα.
Γιατι να συμβαινει αυτο ομως?  ???

Για το καθαρισμα κ τη ρυθμιση στα καρμπς, τα εκανα το σεπτεμβρη, το αφησα σε εξουσιοδοτημενο χοντα πρωι κ το παρελαβα απογευμα,
χωρις να δω την διαδικασια ο ιδιος:(

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 01:29:07 πμ »
Ψαχνοντας παλια θεματακια, βρηκα αυτο http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=2467.0 , και αφου ειχα μιλησει πριν λιγο καιρο κ στο τηλεφωνο με τον wolfi, μπορει η αιτια να ειναι αυτη, δηλαδη να μην αναπνέει το ντεποζιτο κ να μην στελνει στα καρμπς λογω πιεσης.

4-5 φορες που ελυσα το ντεποζιτο, δε θυμαμαι να αφαιρεσα αυτα τα σωληνακια ποτέ, οποτε μολις ξαναστρώσει ο καιρος, θα το κοιταξω.

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 11:31:15 πμ »
Καλημέρα,
Εγώ θα σταθώ σε αυτό:
καταναλωση εξακολουθει να ειναι 7,5 λιτρα στα 100 χιλιομετρα με ηπια οδηγηση.  :'(
Η κατανάλωσή σου είναι εξωπραγματική για ήπια οδήγηση.

Για το καθαρισμα κ τη ρυθμιση στα καρμπς, το αφησα σε εξουσιοδοτημενο χοντα πρωι κ το παρελαβα απογευμα,
χωρις να δω την διαδικασια ο ιδιος:(
Το εξουσιοδοτημένο εμένα δε μου λέει τίποτα.
Θεωρητικά έχουν τη γνώση, αλλά στη πράξη οι μηχανικοί είναι μικρής ηλικίας περισσότερο εξοικειωμένοι με μεταγενέστερες και σύγχρονες κατασκευές (χωρίς αυτό να λεει κάτι για την κατάρτισή τους σε παλαιότερες κατασκευές). Απλά δεν έχουν την εμπειρία και το μεράκι που έχουν κάποια μαστόρια σε μικρά αλλά ιδιαίτερα αξιόπιστα service.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 03:02:42 μμ »
dhlδη καιει περισοτερο διοτι δε παιρνει αερα ας πουμε το ρεζερβουαρ?

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 08:21:30 μμ »
δεν μπορω να καταλαβω που οφειλεται η αυξημενη καταναλωση που με απασχολει κ αυτη βεβαιως,

αλλά

το βασικο θεμα μου εδω, ειναι το γιατι μου ζητησε ρεζερβα στα 12 λιτρα και οχι στα 15.
Για αυτο ρωταω, ισως οφειλεται στο οτι δεν αναπνεει το ντεποζιτο με αποτελεσμα να μη στελνει σωστα βενζινη το ρουμπινετο.

Για την καταναλωση υπαρχουν ενα σωρο θεματα και υποψιαζομαι οτι το θεμα ειναι στα καρμπυρατερ.

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 10:49:51 μμ »
ekaψε περισοτεροτο δουλεψες λιγο διαφορετικα ισως.ο αερας απο το τεποζιτο  με το ποσο καιει δυσκολα......

Αποσυνδεδεμένος trip238

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 06, 2015, 12:52:39 πμ »
Οταν σου ζητησε ρεζερβα ησουν σε κεκλιμενο ή επιπεδο οδοστρωμα;;;;;

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 06, 2015, 01:01:58 πμ »
δεν νομιζο να ειναι κατι τι να πο

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 06, 2015, 01:34:08 πμ »
Μήπως το φιλτράκι (σίτα) του ρουμπινέτου είναι βουλωμένο στο κάτω μέρος και για αυτό σου ζήτησε νωρίς ρεζέρβα?

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 06, 2015, 10:45:26 πμ »
Οταν σου ζητησε ρεζερβα ησουν σε κεκλιμενο ή επιπεδο οδοστρωμα;;;;;

Οχι Αγγελε, σε ευθεια χωρις ανηφορα.

Μήπως το φιλτράκι (σίτα) του ρουμπινέτου είναι βουλωμένο στο κάτω μέρος και για αυτό σου ζήτησε νωρίς ρεζέρβα?

αυριο θα ξαναβγαλω το ντεποζιτο για να κοιταξω κ το φιλτρακι κ θα ριξω κ αερα στις τρυπες που βρισκονται κατω απο την ταπα.
Επισης μιλησα  κ με τον γουλφι και θα το κοιταξω μηπως εχει μικρη διαρροη απο κατω σε σημεια που δε φαινεται.

Θα ενημερωσω για νεοτερα.

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 07, 2015, 07:04:11 μμ »
Νεα απο το μετωπο.

Αδειασα το ντεποζιτο και ελυσα το ρουμπινετο.
Το εσωτερικο φιλτρο του ντεποζιτου λειπει, και εχει μαζεψει καποιες βρωμιες το ρουμπινετο στην κουπιτσα του και στο φιλτρακι που εχει απο κατω.
Επισης βρηκα κατι μαυρα κομματακια σαν φλουδιτσες μπογιας μαυρες απο τη μεσα πλευρα της μεμβρανης υποπιεσης που ειναι οι τρυπες για οn/res, και ισως αυτα βουλωναν που και που την τρυπα της βενζινης λογω ροης.

Θα χρειαστω εσωτερικο φιλτρο βενζινης, οποτε αν περισσευει κανενα απο καποιον, θα το ηθελα.

Θα κατσω να καθαρισω με προσοχη το ρουμπινετο μεσα-εξω και το ντεποζιτο μαζι με τις τρυπες εξαερισμου.

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Απ: Ζητησε ρεζερβα σε λιγοτερα απο 15 λιτρα? τί να φταίει?
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 09:05:55 μμ »
λιγες φωτο απο το τί εκανα στο σεμπεδακι

Μουσική+θερμανση στην αποθηκη κ λυσιμο το ντεποζιτο  O0

το θυμα ετοιμο

Επαιζα με τα σωληνακια (βαλε-βγαλε συνεχεια, μια το σωληνακι που παει στο βαρελι,τσοκ αναμενο κ στροφες να ρεει η βενζινη μεχρι να αδειασουν τα καρμπς κ ξανα παλι αλλαγη το σωληνακι που παει στα καρμπς για να δουλεψει η μηχανη).

Τσέκαρα και απο κατω μην εχει πουθενα διαρροη ισα ισα αλλά ευτυχως δεν υπαρχει ιχνος βενζινης

εχει 2-3 σημαδακια σαν να εχει φυγει το ματ χρωμα (πρεπει να ειναι αυτο για προστασια απο υψηλη θερμοκρασια) και φαινεται λιγο κιτρινάκι, οποτε είναι αλλαγμενο βαση του μαυρου χρωματος που δειχνει το ταμπελακι κατω απο τη σελα.

το ρουμπινετο φαινεται να δακρυζε εκει που βιδώνει στο ντεποζιτο.
Το o-ring ομως δε φαινοταν ξεραμενο οταν το ελυσα κ το πηρα στο χέρι...

Αφου το ξεβιδωσα απο το ντεποζιτο, βουλωσα τις τρυπες, εβαλα λιγη βενζινη μεσα κ το ανακατεψα καλα για αρκετη ωρα να μαζεψει τυχον βρωμιες κ κατακαθια απο μεσα.
Την διαδικασια με το κουνημα την εκανα 2 φορές μονο με βενζινη γιατι δεν ειχε καθολου σκουρια μεσα.
( ο wolfi μου είπε να μην διαννοηθω να βαλω βιδες γιατί θα το τραυματησω εσωτερικα κ μετα θα ειμαι για πλαστικοποιηση)

Ετοιμο το ντεπόζιτο.

Η τρυπουλα πάνω στην τάπα  ειναι που πρεπει να ριξουμε αέρα με ρεγουλα ετσι? οι 2 τρυπες στο ντεποζιτο που ειναι απο πανω κ βγαινουν κατω και πισω ειναι εντάξει.
Τις φυσιξα και περνάει αέρας άνετα απο μέσα.

Μετα σειρα ειχε το ρουμπινέτο, λυσιμο να δουμε μεσα τί γίνεται.

Λυνοντας την κατω τάπα (10αρα ειναι) βλεπω αυτό  :o

Ελυσα και απο το πλάι που ειναι η μεμβρανη υποπίεσης

Η μεμβρανη αθικτη και αρκετα ελαστική

Μεσα στο αυλακι ομως βρηκα κατι μαυρα κομματακια σαν φλουδες χρώματος.
Το μεγαλύτερο κομματι ηταν αυτό στη μέση της παλάμης μου

Αρκετά μεγάλο και τα υπολοιπα μικρότερα ευτυχως δεν πηγαν στα καρμπς...

Αφου καθαρισα μεσα εξω το ρουμπινετο με οδοντοβουρτσα και βενζινη (φωτο δεν εχω γιατι τα χερια εγιναν καταυρα απο τη βρωμια) το εβαλα ξανα στο ντεποζιτο, γεμισα κ τη βενζινη παλι μεσα, και μετα απο λιγο ζόρι ξαναπηρε μπρος το σεμπεδακι ανετα. Δεν παρατηρησα καμία απολυτως διαρροη μετα απο ωρα που πηγα και το ξαναειδα απο πισω.

Αυριο θα ανοιξω τις βιδες απο τα λεκανακια μεχρι να αδειασουν και αυτα (να καθαρισουν αν τυχον εχουν κατι) και θα παω βολτα για δοκιμή.

Οσο για την κατανάλωση, μαλλον δε γλυτωνω το να ξαναπαω τη μηχανη για καθαρισμα κ ρυθμισμα των καρμπυρατερ (αυτη τη φορα θα απαιτησω να γινει μπροστα μου η διαδικασια), και μαλλον θα πρεπει να παραγγειλω και ρουμπινετο ολοκληρο για να εχω σιτα βενζινης...

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Απ: Ζητησε ρεζερβα σε λιγοτερα απο 15 λιτρα? τί να φταίει?
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 11:31:42 μμ »
Αφου έβγαλες το ρουμπινέτο και δεν βρήκες φίλτρο, κοίταξες την τρύπα του ντεπόζιτου μήπως είχε κολλήσει μέσα το φίλτρο και δεν βγήκε μαζί με το ρουμπινέτο? Χαζή ερώτηση αλλα λέω μην το ξέχασες