Αποστολέας Θέμα: Φρεσκάρισμα σε Πλαινό Καπάκι Κινητήρα.  (Αναγνώστηκε 3390 φορές)

Αποσυνδεδεμένος microvios

• VIP
  • I have nothing to say and I damn well will say it
    • Προφίλ
    • mativision
Απ: Φρεσκάρισμα σε Πλαινό Καπάκι Κινητήρα.
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 21, 2015, 02:19:31 πμ »
Το καφέ είναι απομεινάρια σκόνης από την αμμοβολή και πρέπει να το καθαρίσω προσεκτικά. Μου είπαν από την αμμοβολή να χρησιμοποιήσω άφθονο σαπούνι και πολύ νερό αλλά φοβάμαι μήν χαλάσω τα δυό ρουλεμαν που έχει στη φωλιά που μπαίνει ο σωλήνας της απομόνωσης.

Ακούω προτάσεις.
It ain't over till it's over

Αποσυνδεδεμένος stauros 63

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 21, 2015, 12:31:59 μμ »
Αντωνη στην 2φωτο φενεται μαλων ότι είναι απομιναρια κατασκευης ελεξε και το σπειρομα αν βειδωνη σωστα η ταπα λαδιου...

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 21, 2015, 12:44:34 μμ »
Για το καθαρισμο θελει προσωχη περισοτερο η σκονη της αμοβολης, μετα το πλισιμο θελει καλο φυσιμα με αερα και λιγο λαδι στα ρουλεμάν...                                                                                                             

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 21, 2015, 02:30:01 μμ »
Παιδιά, με προβληματίζει το σημείο ανάμεσα στα βέλη που δείχνει σαν μια "φλούδα" ξεκολημένη και σαν έτοιμο να ξεφλουδίσει? Απ' έξω όλα δείχνουν ΟΚ, έδειχναν και πρίν την αμμοβολή και το βάψιμο, δέν υπήρχαν σημάδια ούτε ρωγμές. η σκόνη της αμμοβολής το έκανε πιό ορατό και με τρόμαξε.

Έτσι έδειχνε πρίν το σκόνισμα από την αμμοβολή του απέξω: Θα έπρεπε να το έχω προσέξει γμτ...

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 21, 2015, 02:30:28 μμ »
teleiα δουλεια

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 21, 2015, 09:35:39 μμ »
Χιλια ευχαριστώ στο Wolfi για τη βοήθεια, τις επεξηγήσεις και τις συμβουλές. Ελπίζω να ανέβω προς τα πάνω σύντομα και να βρεθούμε όλοι για καφέ,τσίπουρα ή μπουγάτσες!

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 05:52:07 μμ »
Σήμερα βρήκα καμποση ώρα και κάθησα και έπλυνα το καπάκι από μέσα, να φύγει η σκόνη της αμμοβολής. Σχεδόν έλαμψε με το σαπούνισμα.

Παρατηρήσεις: Το μέσα ρουλεμάν του λεβιέ ντεμπραγιάζ, τα έχει φτύσει. Έχει ρουφήξει πολλή σκόνη και δε γυρνάει καθόλου. Μιά και έχουν ούτως ή άλλως περάσει την υψηλή θερμοκρασία του φούρνου της ηλεκτροστατικής, θα πάρω καινούρια ρουλεμάν να τα αλλάξω και τα δύο. Το ίδιο θα κάνω και με το τσιμουχάκι. Τα υπόλοιπα δείχνουν ΟΚ. Θα παραγγείλω και φλάντζα σε e-bay ή wemoto (αν και σκεφτομαι πρωτα με τον κωδικό να πάω σε κανένα ανταλλακτικάδικο να δώ πόσο έχει στην Ελλάδα, αν υπάρχει (έχω την εντύπωση πως μπαίνει και σε άλλα μoντέλα Honda).

Μιά και θα πάρει κάμποσο καιρό όλο αυτό, για να μήν είναι εκτεθειμένο το εσωτερικό, μήπως να το περάσω με κάμποσο WD40 προληπτικά; κακό δε θα κάνει υποθέτω...

Νεώτερα αργότερα.

Το εξωτετικό (πάνω) ρουλεμάν γυρνάει αλλά κάνει άσχημους θορύβους.

Το ρουλεμάν που τα έχει φτύσει (φαίνεται το χάλι του από τη φωτό)

Πάνε για αλλαγή και τα δύο!

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 06:42:28 μμ »
Πάλι μιά ερώτηση (είπαμε, μαθαίνω σιγά σιγά). ΝΤΝ ρουλεμάν δε βλέπω να βρίσκω εύκολα. SKF υπάρχει ΗΚ1210 αλλά δεν ξέρω αν τα υπόλοια στοιχεία του ΝΤΝ παίζουν κάποιο ρόλο (το V7 και το UU). Όποιος γνωρίζεικάτι παραπάνω, ας διαφωτίσει τον άσχετο.

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 08:47:57 μμ »
Πάλι μιά ερώτηση (είπαμε, μαθαίνω σιγά σιγά). ΝΤΝ ρουλεμάν δε βλέπω να βρίσκω εύκολα. SKF υπάρχει ΗΚ1210 αλλά δεν ξέρω αν τα υπόλοια στοιχεία του ΝΤΝ παίζουν κάποιο ρόλο (το V7 και το UU). Όποιος γνωρίζεικάτι παραπάνω, ας διαφωτίσει τον άσχετο.
Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως πέρα απο τον κύριο κωδικό πχ ΗΚ1210το v7 και το uu αφορά την περιγραφή των στοιχείων τον τύπο και την ποιότητα του ρουλεμαν.
Οποια μάρκα και να αγoράσεις καλό θα ήταν να έχεις το παλιό μαζί σου για να δουν τα στοιχεία και να μην σε δώσουν οτι να είναι.Πάντως δεν κρύβω πως στο θέμα ρουλεμάν έχω μια αδυναμία στα Koyo Japan:
http://www.simparts.gr/hk-1210-rouleman-nis.html

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 10:40:37 μμ »
http://www.ntn.co.jp/english/products/catalog/pdf/2300E_04.pdf  (σελ 2 PDF)

http://www.ntn.co.jp/english/products/catalog/pdf/2300E_01.pdf  (σελ 56 PDF)

http://www.donoupoglou.gr/images/stories/pdfs/NeedleRollerKoyo-Torrington.pdf         (σελ 86 PDF)

Με τον κωδικό HK1210 είσαι καλυμένος. Το V7 συμφωνα με τα παραπάνω αναφερεται σε ειδικές προδιαγραφές/απαιτήσεις, αλλά δεν εξηγεί κάτι παραπάνω. Δεν βρήκα κάτι άλλο. 

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 11:23:52 μμ »
Η φλάτζα έχει 15 € και μένα μου την είχε φέρει σε 2 μέρες. Υπήρχε στοκ στον Σαρακάκη. Επίσης μπορείς να πας σε φλατζά και να σου κόψει, αρκεί να του πας το καπάκι για να βγάλει στάμπα και ενα κομματάκι από την παλιά για να δει το υλικό. Ακόμα και μόνος σου μπορείς να την κόψεις με μια φαλτσέτα αν πάρεις φλατζόχαρτο άντε να χρειαστείς και μια σγρόμπια για να ανοίξεις τις τρύπες των βιδών.

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 10:24:57 πμ »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά. Απο Δευτέρα στο ψαξιμο.

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 02:37:57 μμ »
Αντωνη το υλικο της φλαντζας είναι περμανιτου πεζη ρολο βασικο το παχως.

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:30:04 μμ »
Ενημερώνω πως και ο Τόγελος και ο Μπαξεβάνης ήταν πολύ εξυπηρετικοί για τη φλάντζα. Και οι δύο είχαν τη φλάντζα (original Honda) και μάλιστα σε τιμές που αν δεν κάνω λάθος, είναι καλύτερες από το ebay (αν βάλεις και τα ταχυδρομικά κλπ). Τόγελος 15€, Μπαξ 16€. Επέλεξα Μπαξ, γιατί είναι σε πιό βολικό μέρος και την πήρα σήμερα. Επίσης, ρουλεμάν ΗΚ1210 από SKF, τα δύο 7€. Τσιμουχάκι 1€. Έχω βρεί πλέον όλα τα τζουμπλέκια και μόλις συμπληρωθούν χιλιόμετρα για αλλαγή λαδιού, αλλάζω και το καπάκι...