Αποστολέας Θέμα: Τι είναι αυτό τώρα;;  (Αναγνώστηκε 1864 φορές)

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Τι είναι αυτό τώρα;;
« στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 02:40:47 μμ »
Πολλή καλησπέρα σας!!
Θέλω να σας ρωτήσω κάτι που με παραξένεψε.. Σκάλιζα λίγο τη μηχανή σήμερα, μιας και έχει πολύ καλό καιρό. Τραβάω λοιπόν το σωληνάκι που πάει απ' τις αναθυμιάσεις του μοτέρ (καπάκι βαλβίδων), πίσω στο φιλτροκούτι. Και πετάγεται από μέσα ο δαίμονας!! >:D Ένα κίτρινο παχύρρευστο υγρό, το οποίο γίνεται νερό σιγά σιγά.. Το σωληνάκι φραγμένο βέβαια και όσο μπορούσα να φτάσω μέσα στο φιλτροκούτι (με κάτι μικρό και αιχμηρό) συνέχισε να βγαίνει αυτό το πράγμα μεταξύ λιωμένου κασεριού και τσίχλας. Έχει κανείς ιδέα τι παίζει να είναι; Ή αν το έχει δει ποτέ κανείς; 

Αποσυνδεδεμένος microvios

• VIP
  • I have nothing to say and I damn well will say it
    • Προφίλ
    • mativision
Απ: Τι είναι αυτό τώρα;;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 03:07:33 μμ »
Θυμίζει Alien!!!! >:D
It ain't over till it's over

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 03:35:18 μμ »
Κάτι τέτοιο κάτι ανάμεσα σε μέλι και κασέρι λιωμένο,εχω βρεί κι εγώ μέσα στο φιλτροκούτι.Πρέπει να έιναι κατάλοιπα απο τις αναθυμιάσεις λόγω πλούσιου μίγματος.

Αποσυνδεδεμένος alkiviadis

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
    • tsapuklis.gr
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 04:24:54 μμ »
τον πολύ καλό καιρό που τον βρήκες? >:D

Αποσυνδεδεμένος ammo77

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 11:50:11 μμ »
Κατάλοιπα λαδιού απο αναθιμιάσεις σε ανάμειξη με την υγρασία του περιβάλλοντος και γενικότερα νερά που μπορεί να
βρεθούν στον χώρο εκείνο συνθέτουν αυτό που αντίκτισες ....... >:D

Αποσυνδεδεμένος zentakias

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 01:07:00 πμ »
η αντιστοιχη μιξα μας, στα μηχανακια  :P

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 11:52:48 μμ »
τον πολύ καλό καιρό που τον βρήκες? >:D

Είμαι σε άλλη ήπειρο εγώ.. Αφρική μεριά (Κρήτη)!!

η αντιστοιχη μιξα μας, στα μηχανακια  :P

Κρυολόγησε δηλαδή το κορίτσι μου..

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 12:07:01 πμ »
Εγώ έχω βάλει πιο μακρύ σωλήνα εκεί και τις βγάζω κάτω τις αναθυμιάσεις για να μην πηγαίνουν καθόλου στο φίλτρο.

Jah με τα πισω αμορτισέρ τι έκανες τελικά?

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 04:51:51 μμ »
Εγώ έχω βάλει πιο μακρύ σωλήνα εκεί και τις βγάζω κάτω τις αναθυμιάσεις για να μην πηγαίνουν καθόλου στο φίλτρο.

Αυτό ακούγεται καλή ιδέα.. Εξάλλου, γιατί να μπαίνουν στο φιλτροκούτι? Υπάρχει ιδιαίτερος λόγος;

• VIP
    • Προφίλ
    • mativision
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 04:52:38 μμ »

Ναι, σύντεκνε, τί έκανες τελικά γιατί και εγώ είμαι για δράση με τα πίσω αμορτισέρ μου και ψάχνομαι.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΕΑΣ

• Δημοφιλές μέλος
  • Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 10:01:04 μμ »
Κατάλοιπα λαδιού απο αναθιμιάσεις σε ανάμειξη με την υγρασία του περιβάλλοντος και γενικότερα νερά που μπορεί να
βρεθούν στον χώρο εκείνο συνθέτουν αυτό που αντίκτισες ....... >:D

Σωστός!!! Αν αναμείξης νερό και λάδι και το χτυπήσεις, δημιουργείται "γαλάκτωμα" και παίρνει ένα προς το λευκό χρώμα, εξού και το γαλάκτωμα. Δεν είναι τίποτα, μην το φοβάσαι...

Αποσυνδεδεμένος ammo77

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 11:24:43 μμ »
Παράθεση
Αυτό ακούγεται καλή ιδέα.. Εξάλλου, γιατί να μπαίνουν στο φιλτροκούτι? Υπάρχει ιδιαίτερος λόγος;

Ναι συνονόματε υπάρχει λόγος που οι αναθυμιάσεις ανακυκλώνονται!!!
θα έχετε ακουστά για τις προδιαγραφές EURO1,2,3,4,5  και τώρα πια στις μέρες μας οι κατασκευαστές έχουν να
αντιμετωπίσουν και να εναρμονιστούν με τις προδιαγραφές EURO 6.
Τα EURO'S λοιπόν αυτά, καμία σχέση δεν έχουν με τα γνωστά μας euro ;D ;D που δεν ξέρουμε και αν θα τα έχουμε
για πολύ ακόμη ::), είναι προδιαγραφές για τις εκπομπές ρύπων των κινητήρων.
Οι αναθυμιάσεις λοιπόν των κινητήρων είναι ανεπιθύμητοι ρύποι και για τον λόγω αυτό δεν αφήνονται ελεύθεροι στο
περιβάλλον αλλά εισέρχονται απο την εισαγωγή στον χώρο καύσης όπου θα ενσωματωθούν με το μείγμα, θα καούν και
απο εκεί οι ρύποι είναι ελεγχόμενοι και οι πλέον επιθυμητοί!
Να σου το πω απλά Ελλινηκά, δεν είναι προς όφελος της μηχανής οι αναθυμιάσεις στο φιλτροκούτι αλλά προς δικό μας όφελος!
Οι αναθυμιάσεις βέβαια δεν προκαλούν κανένα πρόβλημα στον κινητήρα όσο η καύση του κινητήρα είναι καλή και δεν υπάρχουν υπερβολικές εκπομπές αναθυμιάσεων. Στην περίπτωση όμως που υπάρχουν αναθυμιάσεις κι εμείς δεν θέλουμε να επιβαρύνουν τον ήδη ελατοματικό  κινητήρα απελευθερώνουμε τις αναθυμιάσεις στο περιβάλλον και επιβαρύνουμε τον εαυτό μας 2πλά!
Τώρα αν μου πεις πως το λίγο λαδάκι που βρίσκεις στο φιλτροκούτι 'όοοοοταν' το ανοίγεις σε ενοχλεί ή σε ανυσηχεί, θα σου πω πως δεν σου κάνει κακό να το καθαρίσεις με ένα πανάκι, άλλωστε αν άφηνες την μηχανή σου άπλυτη τόσο καιρό όσο κάνεις να ανοίξεις το φίλτρο σου, θεωρείς πως θα ηταν καθαρότερη; ;)

Αυτά τα ολίγα  ;D και θα σου έλεγα απο τα παραπάνω να κρατήσεις αυτό

Να σου το πώ απλά Ελλινηκά, δεν είναι προς όφελος της μηχανής οι αναθιμιάσεις στο φιλτροκούτι αλλά προς δικό μας όφελος!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΕΑΣ

• Δημοφιλές μέλος
  • Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 01, 2015, 12:17:43 πμ »
Αντώνη και πάλι σωστός. Αλλά έχει και ένα όφελος ο κινητήρας καίγοντας αυτό το λίγο λάδι που είναι σε αναθυμιάσεις. Αφήνει ένα ελάχιστο επάνω στις βαλβίδες εισαγωγής και
α) λιπαίνονται σε αυτό το σημείο (το μεγάλο πρόβλημα μετατροπής κινητήρα βενζίνης σε υγραέριο)
και β) σφραγίζει καλύτερα ο θάλαμος καύσης.
Η υπερβολική κατανάλωση λαδιού όμως, είναι ανεπιθύμητη από όπου και να προέρχεται, διότι έχουμε ατελής καύση (μειωμένη απόδοση), επικαθήσεις σε όλα τα μέρη που υπάρχει άμεση επαφή (πιστόνια, βαλβίδες, εξάτμιση) και φυσικά, μειωμένη λίπανση λόγω μείωσης της ποσότητας του λαδιού.

Υ.Γ. Αντώνη, κανόνισε με το Γιάννη να πάμε για καφέ. Να μοιράσουμε την απόσταση μόνο.  O0 O0 O0

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:34:10 πμ »

Ναι, σύντεκνε, τί έκανες τελικά γιατί και εγώ είμαι για δράση με τα πίσω αμορτισέρ μου και ψάχνομαι.

Πριν από λίγες μέρες παρέλαβα τσιμουχάκια και ξύστρες.. Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει καθόλου χρόνο να κάτσω να τα συναρμολογήσω πάλι.. Θέλω να βάψω τα ελατήρια γιατί είναι σε πολύ κακή κατάσταση (εμφανισιακά ευτυχώς), οπότε θέλει πολλή δουλειά αυτό!

Τσιμουχάκια πήρα απ' το http://www.seal-expert.gr/ 4,92€ το κομμάτι και μεταφορικά 5,28€ (Αν χρειάζεται κάποιος, παίρνει τηλ, στέλνει ένα mail με φωτογραφία το δείγμα και τις διαστάσεις του και όλα εύκολα! Πολύ καλή εξυπηρέτηση τα παιδιά!!).

Τις ξύστρες μετά από πολύ κόπο και ψάξιμο απ' το http://www.mx-tech.com/?id=products&prod=1050 στα 12,5$ τη μία. Σύνολο με μεταφορικά ήταν 48$..

Με βλέπω να πηγαίνω τα ελατήρια για βάψιμο κάπου αλλού να τελειώνω γιατί το τρίψιμο με αγχώνει παααααρα πολύ!!

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 01, 2015, 07:43:19 μμ »
καιι εγω εχω θεμα με το ενα αμορτισερ μου.σκεφτομαι αν αγορασω τσιμουχες θα μπορεσω να βγαλω ακρη?η θα μου μεινουνε στο χερι . σε αυτο κολαω.για πισω αμορτισερ.