Αποστολέας Θέμα: Σφίξιμο αλυσίδας  (Αναγνώστηκε 550 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Overseer

• Γνωστό μέλος
  • **
  • Vrooommmmmm
    • Προφίλ
Σφίξιμο αλυσίδας
« στις: Μάιος 18, 2015, 11:46:30 πμ »
Τις καλημέρες μου στο φόρουμ.

Εχθές που λέτε ξύπνησε το μαστόρι μέσα μου,  πήρα τα κατσαβίδια μου, και πήγα στο CB μου.  O0
Τι να κάνω τι να κάνω, ε, λεω, θα σφίξω λίγο την αλυσίδα που χοροπηδάει πάνω κάτω.
Πιάνω κάνω ότι είναι να κάνω, σύμφωνα με τα διάφορα βιβλία οδηγιών που έχω βρεί εδω μέσα (ευχαριστώωωωωωωωωωωω!!!!!)

Σφίγγοντας στο τέλος τις 2 μικρότερες βίδες (τις "ασφάλειες" αν μπορούμε να τις πούμε έτσι) βρίσκω οτι η αριστερή μεγάλη βίδα, έχει να κάνει μισή γύρα ακόμη. Μάλιστα ήταν ελέυθερη, δηλαδή ακουμπούσε δεν ακουμπούσε πάνω στο ψαλίδι. Με το χέρι την γύρισα.
Τελικά θέλοντας και μη την γύρισα όσο χρειαζόταν για να σφίξει η έξω βιδούλα.

Το μέτρησα αφού τα έσφιξα όλα, απο τη βάση του ψαλιδιού μέχρι τις βίδες, και οι αποστάσεις φαίνονται ίδιες. Δέν μου έκατσε καλά όμως αυτό το κενό που είχε.....

Έχει κανείς καμμιά ιδέα/συμβουλή?

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: Σφίξιμο αλυσίδας
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2015, 07:36:09 μμ »
Τις καλημέρες μου στο φόρουμ.

Εχθές που λέτε ξύπνησε το μαστόρι μέσα μου,  πήρα τα κατσαβίδια μου, και πήγα στο CB μου.  O0
Τι να κάνω τι να κάνω, ε, λεω, θα σφίξω λίγο την αλυσίδα που χοροπηδάει πάνω κάτω.
Πιάνω κάνω ότι είναι να κάνω, σύμφωνα με τα διάφορα βιβλία οδηγιών που έχω βρεί εδω μέσα (ευχαριστώωωωωωωωωωωω!!!!!)

Σφίγγοντας στο τέλος τις 2 μικρότερες βίδες (τις "ασφάλειες" αν μπορούμε να τις πούμε έτσι) βρίσκω οτι η αριστερή μεγάλη βίδα, έχει να κάνει μισή γύρα ακόμη. Μάλιστα ήταν ελέυθερη, δηλαδή ακουμπούσε δεν ακουμπούσε πάνω στο ψαλίδι. Με το χέρι την γύρισα.
Τελικά θέλοντας και μη την γύρισα όσο χρειαζόταν για να σφίξει η έξω βιδούλα.

Το μέτρησα αφού τα έσφιξα όλα, απο τη βάση του ψαλιδιού μέχρι τις βίδες, και οι αποστάσεις φαίνονται ίδιες. Δέν μου έκατσε καλά όμως αυτό το κενό που είχε.....

Έχει κανείς καμμιά ιδέα/συμβουλή?
Aφού έχεις παράλληλα ψαλίδι και άξονα και απο τις δύο μπάντες (σύμφωνα με τις γραμμες μέτρησης)και έχεις τζόγο αλυσίδας σύμφωνα με την τιμή που αναγράφει το ταμπελάκι στον προφυλακτήρα σου,είσαι οκ.(αν θυμάμαι καλά είναι 2,5 cm πάνω κάτω).
Καλά εκανες και έσφιξες το χαλαρό παξιμάδι του ρεγουλατόρου στο ψαλίδι αρκεί να είχες τον άξονα του τροχού,σφιγμένο ωστε να μη χαλάσεις το παράλληλο της υπόθεσης,αν με κατανοείς.