Αποστολέας Θέμα: Απλή Βοήθεια για το Νέο!  (Αναγνώστηκε 613 φορές)

Αποσυνδεδεμένος blueruarc

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
Απλή Βοήθεια για το Νέο!
« στις: Ιούνιος 18, 2015, 09:29:10 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
 Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω και να συγχαρώ τους ανθρώπους αυτής της κοινότητας για την προθυμία και την βοήθεια που προσφέρουν απο αγάπη και μεράκι.
 Όπως απεδείχθη το δικό μου CB 92 CB400Sf FIIn δεν έχει σε καμία περίπτωση 50.000 :D, ούτε είναι του 98,αλλά δεν παύει να είναι CB και τέλος.
Για τουλάχιστον ένα μήνα λοιπόν θα καθέται εδώ απ'έξω να το κοιτώ,να καμαρώνω και να ονειρεύομαι πως θα το φέρω στα μέτρα μου.Μέχρι δλδ να βγουν άδειες,ασφάλειες,δίπλωμα:D και τα σχετικά.
Ξεκινώ λοιπόν να διαβάζω ότι μου κατέβει στο κεφάλι,όσα θα μπορούσα στο ταπεινό μυαλό μου να ακουμπήσω,όπως βαψιματάκια,καθαρισμα,γυάλισμα,και δεν ξερω κ γω τι αλλο.
Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε εσείς οι πιο παλιοί να κατευθύνω το μυαλό μου,σε μια λογική που δεν θα με καθηλώνει στο "κάποια στιγμή"αλλά θα ήταν μια καλή αρχή να ζεσταίνομαι με ασφάλεια.
Τεράστια θέματα στο forum για τα πάντα,παρασύρομαι.π.χ Εμαθα πως γίνεται η πλαστικοποίηση στο ντεπόζιτο ενω μισή ώρα πριν απο που ανοίγει η σέλα. :D
Ενας Οδηγός για τον έξτρα αρχάριο αλλά χρόνια ερωτευμένο.
Θα φροντίσω να ενημερώνω με φωτογραφικό υλικό ό,τι θα κάνω,αλλα θα μοιραστώ και τις ιδέες μου!
Χρειάζομαι μια αρχή κ ας είναι η ''βαρετή'' αλλά κ μια που να χει απο το ψωμί 8)!

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: Απλή Βοήθεια για το Νέο!
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2015, 09:44:53 μμ »
Μια καλή αρχή,είναι να μάθεις να κάνης χρηση της επιλογής "αναζητηση".(πάνω αριστερα).Πληκτρολογεις την λέξη - φραση που σε ενδιαφέρει και ετσι εχεις προσβαση σε τόπικ που πιθανως υπαρχει απάντηση σε αυτό που ψαχνεις.
Στην αρχική σελιδα υπάρχουν οι βασικότεροι υποπίνακες  Manuals & stuff ,συντηρηση,και αφιερώματα εκει υπάρχει υλικό και εμπειρία μαζεμένη απο το 2004 που υπάρχει το φόρουμ,χάρις τους κόπους και το ψάξιμο πολλών σύντροχων.
Καλό σερφάρισμα και εδω είμαστε!
.

Αποσυνδεδεμένος blueruarc

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 18, 2015, 09:55:59 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση,η αλήθεια είναι πως ήδη γνωρίζω το search,και το χρησιμοποιώ συνέχεια.Εχει απίστευτο όγκο πληροφοριών!
Αυτό που ζητάω είναι μια σωστή κατεύθυνση απο εσάς του ειδικότερους και απο εκεί και πέρα έχω και καλή πίστη αλλά και εμπιστοσύνη.
Αύριο θα ασχοληθώ με το πως καθαρίζω τα μπουλόνια,για να καταλάβεις σε τι στάδιο βρίσκομαι.
Μια καλή αρχή ζητώ!

Αποσυνδεδεμένος TEOS CB SF

• VIP
  • οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 19, 2015, 01:42:12 πμ »
Αν θες την γνωμη μου ξεκινα απο θεματα που εχουν να κανουν με την ασφαλη οδηγηση .. οπως φρενα ,αλισιδα,γραναζια ,αναρτηση,λαστιχα ,αν ειναι ολα αυτα ο.κ προχωρα σε θεματα συντηρησης οπως λαδια ,φιλτρα, αλαγη αντιψυκτικου ,μπουζι, .. ελεγχο σε ρουλεμαν ,ντιζες ,κ.τ.λ.  και στο τελος αν θες βελτιωνεις εμφανηση οπως χρομα η κατι παραπανω ... Απο μια φωτο που ειδα στο f.b ειναι σε καλη κατασταση σε σχεση με τον μεσο ορο απο cb που βλεπω .... Εχω μια απορια αν ξερεις γιατι απο κοκκινο το εβαψε ασημι ... Με το καλο να την γνωρισεις και καλες βολτες φιλε ...