Αποστολέας Θέμα: καμμενος ανορθωτης?  (Αναγνώστηκε 1674 φορές)

Αποσυνδεδεμένος cbvr

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
καμμενος ανορθωτης?
« στις: Οκτώβριος 15, 2015, 09:24:59 μμ »
 καλησπερα στην παρεα..  :) θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.. σημερα καθως ημουν σταματημενος στο φαναρι μυρισα κατι καμμενο.. δεν εδωσα σημασια θα ειναι απο την ατμοσφαιρα ειπα.. καθως εφτασα σπιτι (δεν ηταν ουτε 50 μετρα απο το φαναρι) και σταματησα την μηχανη ειδα να βγαινουν καπνοι απο το αριστερο καπακι που ειναι τα ηλεκτρικα.. το ανοιξα, ελεγξα τις ασφαλειες και διαπιστωσα οτι ηταν καμμενη η μια. μετα ακουμπησα τον ανορθωτη και ζεματαγε τοσο που εκαιγε ακομα και ο σκελετος απο την αριστερη μερια.. να θυμησω επισης οτι ειμαι κατοχος version r και οτι μετα απο ψαξιμο στο forum εχω τον ανορθωτη που ειχατε ανεβασει σε καποιο θεμα και ηταν ο ελλατοματικος απο την μαμα honda.. μετα πηγα να βαλω καινουργια ασφαλεια στην θεση της καμμενης και πεταγε ρευμα ενω ειχα κλειστο τον διακοπτη..  :o οποιος μπορει ας ωσει τα φωτα του  8)

Αποσυνδεδεμένος mikegti

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
Απ: καμμενος ανορθωτης?
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 10:47:25 μμ »
Καλησπέρα, πιθανόν, κάπου έχεις διαροή ρεύματος, βραχυκύκλωμα.

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 02:04:17 μμ »
Όταν λες καμμένη??? Εννοείς έχει λειωσει το πλαστικό και γ αυτό οι καπνοί η άπλα κόπηκε το συρματακι.... Ο ανορθωτής ειναι φυσιολογικό να καίει.... Δηλαδή θέλω να πω οτι δε βγάζουμε συμπέρασμα απο το ποσο ζεστος ειναι αν ειναι χαλασμένος..... Πρέπει να τον μετρήσεις.... Ποια ασφάλεια είναι?? Τι εννοείς πετούσε ρεύμα?? Ποιος διακόπτης ήταν κλειστός ο killer η το κλειδί? Απο που τελικά βγήκαν οι καπνοί?? Το πιο πιθανό είναι να να κάνει υπερφόρτωση ο ανορθωτής άλλα σου κάνω ερωτήσεις γτ μπορεί να είναι και πολλά άλλα π.χ έχεις βάλει πολύ μεγάλη ασφάλεια έγινε κάπου βραχυκύκλωμα δεν ξεπέρασε τα Amper της ασφάλειας και άρχισε να καίγεται το καλώδιο....

Αποσυνδεδεμένος cbvr

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 02:07:50 μμ »
καλησπερα και σημερα..  :) καθως πηγα να βαλω την μηχανη μπροστα να την παω σε ηλεκτρολογο οταν γυρισα τον διακοπτη ειχε λιγο ρευμα η μηχανη ισα που αναβανε τα λαμπακια.. αφου εκλεισα την μηχανη και μετα ξαναγυρισα τον διακοπτη η μηχανη δεν ειχα καθολου ρευμα δεν αναβανε ουτε τα λαμπακια.. η μηχανη ειχε απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη συναγερμο ο οποιος ηταν συνδεδεμενος πανω στην μηχανη αλλα δεν τον λειτουργω γτ δεν εχω το τηλεχειρηστηριο.. μηπως φταιει αυτο? να παω να τον αποσυνδεσω εντελως? επειδη ο καιρος σμρ δεν βλεπω να μου επιτρεπει την μεταβαση στον ηλεκτρολογο αν καποιος υποψιαζεται κατι δεκτη η καθε γνωμη..  :)

Αποσυνδεδεμένος cbvr

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 02:12:44 μμ »
stelio ευχαριστω για την απαντηση.. εχει 3 ασφαλειες απ οτι ειδα εκτος απο αυτες που ειναι μεσα στο κουτακι το μαυρο.. ειχε σπασει το συρματακι και ο καπνος ηταν απο το πλαστικο που ελιωνε.. τον ειχα μετρησει και μου ειχαν πει πριν 1 μηνα οτι δεν εχει προβλημα.. ρευμα πετουσε οταν πηγα να βαλω καινουργια ασφαλεια στην θεση της παλιας με κλειστη τελειος την μηχανη..

Αποσυνδεδεμένος stel89s

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 02:24:58 μμ »
Μέσα στο κουτάκι έχει 4 και μια μέσα στο ρελε της μιζας..... Δεν μπορω να καταλαβω.... Αποσύνδεσε την μπαταριά και φόρτισε την... βαλε τις σωστες ασφαλειες συνδεσε την μπαταρια τσεκαρε αμα εχει καει καποια ασφαλεια. Γυρνα το κλειδι και ξανα τσεκαρε αμα εχει καει καποια ασφαλεια. Βαλε μπρος.... Σε οποιο βημα σου καιει μου λες.. Αν δεν καει πες να σου πω πως θα μετρήσεις τον ανορθωτή.......

Αποσυνδεδεμένος cbvr

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 02:29:24 μμ »
θα παω την μπαταρια για φορτισμα και οταν την εχω θα κανω την παραπανω διαδικασια.. ευχαριστω για τις συμβουλες..   :)

Αποσυνδεδεμένος cbvr

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 07:34:12 μμ »
δυστηχως επιβεβαιωθηκε ο τιτλος του θεματος..  :( ο ''υπευθυνος'' βρεθηκε.. ηταν ο συναγερμος και εκανε βραχυκυκλωμα που  ηταν συνδεδεμενος με τον ανορθωτη και τον εκαψε.. ετσι και αλλιως καποια στιγμη θα επρεπε να αλλαχθει.. τωρα για ανορθωτη τι προτεινετε?απ ο sxelectronics ειναι αξιοπιστος? εχω διαβασει οτι οσοι τον εχουν αντικαταστησει εμειναν ικανοποιημενοι.. τ λετε?

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 08:49:58 μμ »
Και κάτι τιμές απίστευτες βλέπω!! Πραγματικά υπερεκτιμημένο ανταλλακτικό!! Κοστίζει κάπου 7€ και το πουλάνε 100.. Ωραία.. Τώρα αν αξίζει τς συγκεκριμένης εταιρίας δεν έχω ιδέα..

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 08:53:06 μμ »
Για τσέκαρε και αυτόν.. Νομίζω είναι ο ίδιος με αυτόν του CB..

http://www.motorec.gr/product.php?subcat_id=1&cat_id=1&product_id=11994

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 08:57:09 μμ »
εγω ειχα παρει για το cbr κινεζικο απο ebay το εχω σχεδον 2 χρονια και δεν μου εβγαλε κανενα προβλημα

Αποσυνδεδεμένος wolfi

• Δημοφιλές μέλος
  • Life begins at 45°.
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 09:16:46 μμ »
Για τσέκαρε και αυτόν.. Νομίζω είναι ο ίδιος με αυτόν του CB..

http://www.motorec.gr/product.php?subcat_id=1&cat_id=1&product_id=11994

Τέτοια γκουμουτσα έχω και εγώ στο μοτορι μου..

Με αυτόν το παρέλαβα βάλε και πόσο θα τον είχε πάνω ο προκάτοχός μια χαρά τα λέει ακόμα..

Αποσυνδεδεμένος cbvr

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:00:45 μμ »
πολυ καλη τιμη σε σχεση με αυτον που ανεφερα.. αλλα απ οτι βλεπω εχει δυο φισες ο δικος μ εχει μια.. σιγουρα κανει για version r?

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:19:32 μμ »
Μπορείς να πάρεις τηλ στο μαγαζί και να ρωτήσεις αν είναι όντως αυτός που χρειάζεσαι. Ή αν είναι άλλος, πόσο τον έχει κλπ..

Αποσυνδεδεμένος cbvr

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 06:41:12 μμ »
ευχαριστω για τις απαντησεις.. βρηκα εναν ιαπωνικο μαρκας sun θα τον  παραλαβω αυριο.. αυτος ειναι..