Αποστολέας Θέμα: ακινησια-συμβουλες  (Αναγνώστηκε 898 φορές)

Αποσυνδεδεμένος cbvr

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
ακινησια-συμβουλες
« στις: Ιανουάριος 17, 2016, 08:12:00 μμ »
καλησπερα σε ολη την ομαδα.. ηρθε η ωρα να υπηρετησω την μαμα πατριδα που σημαινει οτι η γρια μου θα πρεπει να μεινει σε ακινησια για καποια χρονικα διαστηματα μπορει και πανω απο μηνα.. θα ηθελα να ρωτησω τι θα μπορουσα να κανω για να μειωσω καποιες βλαβες που μπορει να προκληθουν απο ακινησια.. δουλευει αριστα και απροβληματιστα το εργαλειο και δεν θελω να εχω προβληματα μετα.. αυτα τα ρωταω σε περιπτωση που δεν βρω καποιον να την βαζει μπροστα γιατι θα την βαλω σε κλειστο παρκινγκ... οταν με το καλο τελειωσω ανυπομονω να παρεβρεθω σε καποια συναντηση που θα κανετε..  :)

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: ακινησια-συμβουλες
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 04:14:32 μμ »
Αν εχεις ορθοστάτη να το βάλεις στον διπλό.Επίσης μπορείς να βάλεις κι ενα εξτρα σταντ για τον εμπρος τροχό για να μην τετραγωνίσει το λάστιχο.Για το ρεζερβουαρ εγω απλά θα το φουλάριζα.Αναλυτικότερα δες εδω:
http://gi-4ce.blogspot.gr/2010/08/blog-post_27.html

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 04:39:38 μμ »
Kai μεσα σε 4 μηνες εξατμιστικε η βενζινα .και επαθα πλακα.  :(

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 04:53:43 μμ »
Kai μεσα σε 4 μηνες εξατμιστικε η βενζινα .και επαθα πλακα.  :(
Ρε xrhsto δεν έπερνες καμοια 48ωρη να βολταρεις να συμπληρώσεις και λιγη μπενζίνα.... :P ποια ακινησία,εγω θα την είχα μαζί μεσα στο στρατόπεδο!! 8)

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 05:53:52 μμ »
Εγώ την είχα πάρει μαζι μου στην Χιο που υπηρέτησα και μπορω να πω πως την καταευχαριστήθηκα τότε.

Αποσυνδεδεμένος zentakias

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 12:22:50 μμ »
Διπλο σταντ να στεκεται ευθεια
Οταν την στησεις, γυρνα το ρουμπινετο στο off ενώ λειτουργει και ασ'τη να σβησει μονη της οταν τελειωσει το καυσιμο απο τα καρμπς (για να μην ειναι γεματα τα λεκανακια)
βγαλσιμο το ενα ή και τα 2 καλωδια απο τη μπαταρια για να μην ξελιγωθει.
Σκεπασμα με νάυλον ή/και κουκουλα απο πανω για αποφυγη υγρασιας και σκονης. (εγω ειχα βαλει και τα 2)
Καλο κλειδωμα με disk lock και κουλουρα στις ροδες μπρος πισω και κλειδωμα το τιμονι.

Αυτο εκανα εγω που την αφησα σε παρκινγκ για 3 μηνες περυσι.

με την 2η μιζια πηρε αμεσως (η 1η ηταν με το kill switch στο off και το ρουμπινετο στο on για να κατεβασει βενζινη, επισης μετα απο καιρο ακινησιας ανοιξε κ κλεισε την ταπα στο ντεποζιτο)

Αποσυνδεδεμένος wolfi

• Global Moderator
  • Δημοφιλές μέλος
  • Life begins at 45°.
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 02:41:06 μμ »
Διπλο σταντ να στεκεται ευθεια
Οταν την στησεις, γυρνα το ρουμπινετο στο off ενώ λειτουργει και ασ'τη να σβησει μονη της οταν τελειωσει το καυσιμο απο τα καρμπς (για να μην ειναι γεματα τα λεκανακια)
βγαλσιμο το ενα ή και τα 2 καλωδια απο τη μπαταρια για να μην ξελιγωθει.
Σκεπασμα με νάυλον ή/και κουκουλα απο πανω για αποφυγη υγρασιας και σκονης. (εγω ειχα βαλει και τα 2)
Καλο κλειδωμα με disk lock και κουλουρα στις ροδες μπρος πισω και κλειδωμα το τιμονι.

Αυτο εκανα εγω που την αφησα σε παρκινγκ για 3 μηνες περυσι.

με την 2η μιζια πηρε αμεσως (η 1η ηταν με το kill switch στο off και το ρουμπινετο στο on για να κατεβασει βενζινη, επισης μετα απο καιρο ακινησιας ανοιξε κ κλεισε την ταπα στο ντεποζιτο)

ευγε νεε μου  ;) 8)

Αποσυνδεδεμένος zentakias

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2016, 09:23:28 μμ »
μαθαινω διπλα στους καλυτερους βετερανους των sf