Αποστολέας Θέμα: Προσφατη αγορα μεταχειρισμενου sf, 1-2 μικρο-θεματακια...  (Αναγνώστηκε 1053 φορές)

premekuri

• Επισκέπτης
Καλησπερα παιδες, ηρθε στην κατοχη μου πολυ προσφατα ενα sf του '92 (και γενικα ειναι η πρωτη μου μηχανη) και μεχρι στιγμης εχω προσεξει δυο μονο θεματακια.

1) Οταν η κυρια ειναι κρυα και παω να βαλω το τσοκ, ο κινητηρας αμεσως σβηνει, εκτος αν του δωσω 2-3 καλες γκαζιες, οπου και αρχιζει ομαλα η λειτουργια του με το τσοκ. Τι παιζει εδω; Ειναι νορμαλ να θελει "σπρωξιμο";

2) Ο χιλιομετρητης ειναι ψιλοχαλασμενος - λειτουργει μονο το τελευταιο ψηφιο (το μικροτερο). Τι μπορει να φταιει σε αυτο; Ο ημερησιος ειναι κομπλε καθως και ολα τα υπολοιπα λαμπακια, κοντερ κλπ Ξερω οτι τα οργανακια ειναι ακριβα αρα ελπιζω να φτιαχνεται ευκολα, μαλλον θα εχουν κολλησει....;

Να 'στε καλα, ευχαριστω και συγχαρητηρια για την κοινοτητα!

Αποσυνδεδεμένος TEOS CB SF

• VIP
    • Προφίλ
Απ: Προσφατη αγορα μεταχειρισμενου sf, 1-2 μικρο-θεματακια...
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 08:54:32 μμ »
Καλώς  ήρθες στην παρέα καλές βόλτες και πολλά χλμ με την Νέα σου κύρια .... σχετικά με το πρώτο θέμα εγω εχω να σου πω ότι εάν ανοίγεις το τσοκ δεν θέλει καθόλου γκάζι έως ότου πάρει εμπρός διότι (μπουκωνει).. με το που παρει εμπρός θα αρχίσει να σου ανεβάζει στροφές σε μικρό διάστημα αναλόγως με το ποσό κρυο έχει υγρασία κτλ ... Τότε σταδιακά κλείνεις το τσοκ και είσαι έτοιμος ... σε περίπτωση που αυτό δεν συμβαίνει τότε θέλει λίγο ψάξιμο ...            Σχετικά με τον χιλιομετρητη σίγουρα θα χρειαστεί να ανοίξουν με προσοχή τα όργανα ώστε να δεις μην τυχόν έχει κάποιο σπασμένο γραναζακι (μιας και όπως είπες το τελευταίο ψηφίο λειτουργεί ) άρα έως εκεί φτάνει κανονικά η κίνηση μέσο της ντιζας. .. ελπίζω να είναι απλά κάτι που μπορεί να μετακινήθηκε διότι σε περίπτωση που είναι κάτι σπασμένο η θα βρεις λύση σε κάποιο συνεργείο για κοντέρ ταξιμετρα η θα πας στην αγορά μεταχειρισμένου .. επίσης θέλει προσοχή σε ενδεχόμενη επισκευή που θα κάνεις διότι εκεί βρίσκεται και ο κοφτης ο οποίος λειτουργεί με το κοντέρ και κάποια βλάβη του θα σου φέρει μεγάλα προβλήματα με πρώτο και γνωστό το ότι η μηχανή θα κόβει στροφές πάνω από τις 5000-5500 περίπου. .. ξεκινά με προσοχή και εαν μπορούμε ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε. .. Για κάθε θέμα που σε ενδιαφέρει μπορείς να διαβάσεις κ σχετικο θεμα μέσα στο φόρουμ. ..  Καλή διαμονή στο φόρουμ φιλος

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 09:32:59 μμ »
Καλώς ήρθες κι απο εμένα.Για το κοντέρ κάποιο απο τα πλαστικά γρανάζια που φαίνονται στην φώτο έλιωσε και δεν δουλεύει.Εφόσον αναφέρεις πως ο ημερήσιος χιλιομετρητής είναι κομπλέ,χαλασμένο πρέπει να είναι το μεγάλο γρανάζι πάνω αριστερά σε πρώτο πλάνο ή το μεσαίο μικρό ακριβώς πίσω του.

Επειδή είναι λεπτή εργασία αν δεν το κατέχεις καλό είναι να πας σε επαγγελματία που πιθανόν θα έχει ανταλλακτικό γρανάζι για να σου αλλάξει.Για τα ξεκινήματα και το τσοκ,ότι σε είπε ο Τeos.

premekuri

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 05:14:03 μμ »
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις, να στε καλα, θα το κοιταξω!!  ;)

premekuri

• Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 08:55:00 μμ »
Τελικα ακομα ενα θεματακι...Χθες λοιπον που γυρνουσα απο τη δουλεια, ενω το πρωι που πηγα δεν ειχε κανει κιχ, ξαφνικα ακουω λιγο διαφορετικο ηχο στη μοτοσυκλετα...λιγο τρακτερ θυμιζε... και ταυτοχρονα ενω εδινα γκαζι, η μοτοσυκλετα ολο και περισσοτερο "πεθαινε" μεχρι που μου εσβησε και με αφησε μες στη μεση του δρομου. Εγω τσουλουσα αλλα δεν ακουγα κινητηρα. Ο κινητηρας τα παρατησε και δεν επαιρνε μπρος. Την αφηνω λοιπον 2 λεπτακια και δινω μια μιζια και πηρε αμεσως, μεχρι που μου το εκανε παλι το ιδιο στο επομενο φαναρι. Κανω ακρη στο δρομο, την αφηνω και κανω ενα τηλεφωνο 2 λεπτακια και ξαναπαιρνει κομπλε για αλλη μια φορα. Τελικα δεν μου το ξαναεκανε  και καταφερα να παω σπιτι. Το σαββατο ομως παλι τα ιδια, μεχρι που την αφησα στην ακρη για να τη δει η μηχανικος (και ειχε τοσο ωραιο καιρο το Σαββατο...). Τωρα ειναι να της κανω ενα σερβις αλλα τι πιστευετε οτι μπορει να ειναι;

Μπουζι; Μπουκωμενα καρμπυρατερ;  :-\

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 10:42:44 μμ »
Το είχα πάθει και γω με παρόμοια συμπτώματα, μέχρι που δεν μπορούσε ούτε να σκάσει.. Το πρόβλημα λύθηκε με καθάρισμα των carb όπου είχαν βουλώσει τα πάντα από τη μάκα της βενζίνης.. Ωστόσο υπάρχουν κάποια καθαριστικά που τα βάζεις μέσα στο καύσιμο.. Τώρα ανάλογα σε τι φάση είναι τα δικά σου, είτε τα ανοίγεις για καθαρισμό, είτε χρησιμοποιείς αυτό το μαγικό φίλτρο.. Το οποίο μπορείς να το βρεις οπουδήποτε (κάνει και αυτό των injection, αλλά όχι του diesel). Θα δεις ακριβώς τις αναλογίες βενζίνης:καθαριστικού και θα πράξεις ανάλογα.

Φυσικά στην περίπτωση που όλα αυτά είναι από κατακάθι μέσα στα carb. Όπως και να 'χει, ένα καθάρισμα (εφόσον δεν έχει γίνει) καλό θα κάνει..

Αποσυνδεδεμένος sotiris

• Εξοικειωμένο Μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 01, 2018, 04:44:27 μμ »
Καλησπερα σε ολους. Φιλε premekuri εχω παρει κ εγω το cb πριν κανα διμηνο. Κ τον τελευταιο μηνα μου κανει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο και εμενα. Κ εγω αυριο θα παω μαστορα αναγκαστικα. Τελικα τι θεμα ειχες εσυ;

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 01, 2018, 08:03:10 μμ »
Δεν θα μάθεις ποτέεεε........  (που έλεγε και ο φίλος μας ο Γονίδης) Ο φίλος μας μάλλον βρήκε τη λύση και έκτοτε δεν έδωσε σημεία ζωής..

Αποσυνδεδεμένος sotiris

• Εξοικειωμένο Μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 02, 2018, 11:28:16 πμ »
Καλημέρα, σήμερα πήγα στον μάστορα και μου είπε τα εξής. Το σωληνάκι υποπίεσης βενζίνης ήταν σάπιο κ έχανε λίγο αέρα. Μου το άλλαξε με καινούργιο και μου είπε να το δοκιμάσω..αν το ξανακάνει του το πάω από εκεί να το ψάξει περισσότερο.

Υ.Γ.
Ο μάστορας που πήγα ήταν ο Σισμανης στο Biker's Store εκεί Λαγκαδά με Αγιου Δημητρίου , Θεσσαλονίκη. Πάνε δυο τρεις φίλοι μου κ είναι ευχαριστημένοι. Αν έχετε κάποια γνώμη για τον συγκεκριμένο μάστορα ( θετική αρνητική) παρακαλώ θα ήθελα να την ακούσω.

Αποσυνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 08, 2018, 11:34:24 μμ »
Καλησπέρα!
Φίλε Σωτήρη από προσωπική εμπειρία σου λέω πως αυτή η συμπεριφορά μπορεί να προκληθεί από φθαρμένο σωληνάκι ή ακόμα και φθαρμένες μεμβράνες στο ρουμπινέτο. Ένα καθάρισμα καρμπυρατέρ δεν θα έβλαπτε πιστεύω. Άλλωστε 20+ χρονών μηχανάκια θέλουν ένα φρεσκάρισμα!

Αποσυνδεδεμένος sotiris

• Εξοικειωμένο Μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 11, 2018, 12:43:15 πμ »
Να ενημερώσω σε όσους τύχει να το δουν εδώ, μου ξαναέκανε τα ίδια το μηχανάκι οπότε το πήγα στον μάστορα και είχε το εξής θεμα τελικά. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έβαψε το μηχανάκι και από απροσεξία είχαν πέσει χρώματα μέσα στο ντεπόζιτο και πέρασαν κομματια κ ακαθαρσίες στο ρουμπινετο και προφανώς κ στα καρμπιρατέρ. Τα άνοιξε όλα ντεπόζιτο, ρουμπινετο κ καρμπυρατέρ για καθάρισμα και τώρα όλα πάνε καλά.. ευχαριστω για την συμβουλή panossp25 , είχες δίκιο.  :)

Αποσυνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 11, 2018, 10:05:31 μμ »
Χαίρομαι που βρέθηκε λύση στο πρόβλημά σου!
Απόλαυσε το μηχανάκι σου!