Αποστολέας Θέμα: Ανωρθωτης fiiit  (Αναγνώστηκε 1053 φορές)

Αποσυνδεδεμένος TEOS CB SF

• VIP
  • οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
    • Προφίλ
Ανωρθωτης fiiit
« στις: Μάρτιος 17, 2017, 10:23:55 μμ »
Λοιπόν ..... καλησπέρα κατ'αρχάς να αναφέρω ότι έχω ένα sf Μοντ 1994 project big1 (FiiR) πρόσφατα έκανα μια αγορά καρμπυρατερ  (τετράδα ) απο ενα νεότερο μοντέλο νομίζω το τελευταίο sf πριν το hyper νομίζω το  (FiiiT) μάλιστα αυτά τα καρμπ σε σχέση με τα παλιότερα τα δικά μου διαθέτουν και tps οπότε πολύ γρήγορα μπήκα στην διαδικασία να αγοράσω και την πλεξούδα κ την ηλεκρονικη με την σκέψη ότι θα την συνδέσω και θα λειτουργεί και το tps και ως εδώ όλα καλά ... ξεκίνησα λοιπόν την χρονοβόρα διαδικασία για την αλλαγή πλεξουδας και με χαρά διαπίστωσα πως όλα τα φις ταίριαζαν ώσπου έφτασε η στιγμή της φυσας του ανωρθωτη. .. η οποία δεν ταίριαζε. .. η κλασική σε όλα σχεδόν τα cb400sf είναι μια φύσα με πέντε καλώδια αυτή που έχει η Νέα μου πλεξούδα έχει μια φύσα με έξι καλώδια και δεν κουμπωνει σε τον ανωρθωτη μιας και υπάρχει κ διαφορά και στο σχήμα της φυσας. ... εδώ κάπου είναι που συνδεσα την μπαταρία και ανοίγω τον διακόπτη και βλέπω ότι όλα λειτουργούν κανονικά από φλας φώτα δείκτη βενζίνης όργανα κ.τ.λ μάλιστα την έβαλα κ μπροστά για λίγα δευτερόλεπτα και πήρε μπροστά κανονικά ... το θέμα μου είναι τι ανωρθωτης μπορεί να μπει μιας και από εκεί που πήρα καρμπυρατερ -πλεξούδα -ηλεκτρονική τον έχει πουλήσει ...Έχει κανείς ιδέα ποιόν ανωρθωτη μπορεί να βάλω ?Και αν γνωρίζει κανείς τι φοράει το FiiiT. ..

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Απ: Ανωρθωτης fiiit
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 19, 2017, 01:04:50 μμ »
Τέο καλημέρα!
Σύμφωνα με το parts manual, όλα τα μοντέλα φοράνε τον ίδιο ανορθωτή με τα 5 pin. Σε σένα λογικά έχει κουμπώσει και το 6ο pin που είναι η γείωση στο σασί.. Μπορείς να κάνεις έναν κόπο να δεις τα χρώματα των καλωδίων στην φίσα της πλεξούδας;; Λογικά θα έχει 3 κίτρινα, ένα πράσινο και ένα κόκκινο/άσπρο. Το 6ο τι χρώμα έχει;; Και από πού έρχεται αν μπορείς να δεις..

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 19, 2017, 01:25:52 μμ »
Απ' όσο διαβάζω στο internet το 6ο λογικά θα είναι μαύρο. Την φίσα του ανορθωτή από την παλιά πλεξούδα την έχεις, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος ammo77

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 19, 2017, 02:17:30 μμ »
Ρίξε καμιά φωτο Τεο.
Αλλά αν είναι μαύρο ή καφέ πολύ πιθανό να είναι κάποια γείωση.

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 19, 2017, 02:28:33 μμ »
Κατά 99% δεν είναι γείωση. Κάποιοι ανορθωτές παίρνουν έξτρα τροφοδοσία 12V από τον διακόπτη (πέρα από την κλασσική τροφοδοσία με το κόκκινο καλώδιο). Συνήθως είναι καλωδιωμένοι από την ασφαλειοθήκη ή από κάπου αλλού. Η γείωση στα Honda είναι το πράσινο καλώδιο. Μια φώτο θα διαλευκάνει σίγουρα την υπόθεση.

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 20, 2017, 03:08:49 πμ »
Το 6 καλώδιο είναι καφέ χρώμα και είναι στην θέση που στο παλιό δεν έχει τίποτα δηλαδή έχει από την μια μεριά τα τρία κίτρινα και από την άλλη πράσινο στην μέση το καφέ το οποίο είναι λίγο πιο χοντρό από το πράσινο και το κόκκινο άσπρο ... Γενικά είναι όλα τα υπόλοιπα στην πλεξουδα ίδια με την παλιά εκτός από αυτό το μεσαίο καφέ καλώδιο του ανωρθωτη ... επίσης η πλεξουδα δεν έχει σημάδια που να δείχνουν ότι κάποιος την πείραξε ... φωτο μπορώ να στείλω μόνο με viber δυστυχώς ακόμη εδώ δεν μπορώ να ανεβάσω ....ακόμη σε οπτικό έλεγχο βλέπω ότι αυτό το καφέ δεν καταλήγει σε κάποια φύσα προφανώς κάπου εντός της πλεξουδα είναι συνδεμενο με κάτι άλλο. .. Αύριο θα το διερευνήσω. .. Αντώνη θα σου στείλω φωτο να τις ανεβάσεις εσύ που μπορείς ..

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 20, 2017, 02:54:26 μμ »
Με την προϋπόθεση ότι αυτός που έκανε την πατέντα χρησιμοποίησε σωστό χρώμα καλωδίου, το καφέ είναι τροφοδοσία που χρησιμοποιείται για τα φώτα της ουράς (και όχι μόνο, αλλά βολεύει γιατί παίρνει ρεύμα από τον διακόπτη, που είναι και το ζητούμενο.)..

Στη δική μου την παλιά πλεξούδα είχε επίσης ένα καφέ καλώδιο που έπαιρνε από την ασφαλειοθήκη και κατά προέκταση από τον διακόπτη. Ο ανορθωτής που είχα είχε και αυτός 6pins. Αν θες να το τεστάρεις υπάρχουν δύο τρόποι:
1. πολύμετρο και να μετρήσεις Volt DC. Το ένα Pin στο καφέ καλώδιο και το άλλο σε μια γείωση (διακόπτης στο ON).
2 πολύμετρο και να το βάλεις στη μέτρηση για τις διόδους. Ουσιαστικά θα μετρήσεις για συνέχεια ή ασυνέχεια του κυκλώματος. Το ένα pin στο καφέ καλώδιο και το άλλο στο κόκκινο/μαύρο της ασφαλειοθήκης.

Προσωπικά, τον δεύτερο τρόπο χρησιμοποίησα για να βγάλω άκρη για το πού πάει τι, όταν άλλαξα την πλεξούδα.
Αν όντως παίρνει από αυτό το σημείο, δεν το χρειάζεσαι πλέον για να δουλέψεις τον ανορθωτή με τα 5 pins.

Επιβεβαίωσε ότι τα υπόλοιπα pins παίρνουν από το σωστό σημείο και όλα καλά!

Διορθώστε με και οι υπόλοιποι αν κάνω λάθος!!

Και λίγη βιβλιογραφία:
https://www.lambertsbikes.co.uk/product-support/free-wiring-diagrams/regulator-rectifier/
http://4.bp.blogspot.com/-T4-krb1-A8s/TjeLDur-DdI/AAAAAAAAAYs/1v7k6GXp_9A/s1600/3+phase+full+wave+charging+system+with+color+code.jpg
http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Testgear/regtester.htm

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 20, 2017, 06:28:15 μμ »
Jan νομίζω ότι αυτό που προτείνεις είναι το πιο σωστό και θα το ξεκινώ. .. προφανώς κάποιος γάτος ηλεκρολογος έκανε επέμβαση και δεν άφησε ίχνη τσαπατσουλιας στην πλεξουδα. .. σε πρώτη φάση θα ακολουθήσω την διαδρομή του καφέ καλωδίου ελπίζω να μην το πάει πολύ μέσα στην πλεξουδα. .. θα σας ενημερώσω. ..

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 20, 2017, 11:21:13 μμ »
Παίδες η λύση βρέθηκε. .. Ευχαριστώ ιδιετερα τον jah .. Τελικά για ακόμη μια φορά η λύση ήταν ευτυχώς απλή ... Αφού έγινε η μέτρηση με πολυμετρο σύμφωνα με τις οδηγίες του φίλου jah διαπίστωσα πως και το καφέ και το κόκκινο -άσπρο  είχα ακριβώς τις ίδιες ενδείξεις, και όπως υπέθεσα κάπου στην πλεξουδα γινόταν ένα αυτά τα δύο καλώδια. ... Έτσι λοιπόν πήρα την απόφαση να ξεκινήσω να ανοίγω την πλεξούδα και ξεκινώντας από το σημείο της επίμαχης φυσας σε απόσταση δύο εκατοστά βρέθηκε η σύνδεση ... το καφέ και το κόκκινο -άσπρο γινόταν ένα και συνέχιζε ως κόκκινο -άσπρο έως την γνωστή ασφάλεια. .. προφανώς ο ηλεκτρολόγος που το έβαλε χέρι ήταν γάτος μιας και την ένωση την είχε κάνει με κολητηρι και είχε βάλει την ταινία καλλιτεχνικά. .. προφανώς για κάποιον λόγο έβαλε τον συγκεκριμένο μεγαλύτερο ανωρθωτη ίσως για να μην καεί ξανά ίσως να είχε αυτόν με τα έξι καλώδια περίσσευμα. ... Εγώ σαν λύση ξαναεβαλα την παλιά φύσα από την δική μου πλεξούδα και ακυρωσα το καφέ καλώδιο μονονοντας το καλά με ταινία επίσης έβαλα τον παλιό μου ανωρθωτη μιας και είδη ειχα έναν καβατζα. ... το αρνητικό είναι ότι έδωσα 50 ευρώ για να μου στείλει ο τύπος τον ανωρθωτη με τα 6 καλώδια. .. Τον οποίο η θα τον στείλω πίσω και θα χάσω 10 ευρώ η θα τον κρατήσω για μια έκτακτη λύση ..... Φυσικά και το έβαλα εμπρός και φυσάει το εργαλείο παρόλο που έχω ακόμη τα παλιά καρμπυρατερ δηλαδή αυτά χωρίς το tps. . Αύριο θα γίνει και δοκιμή σε τελική ταχύτητα να δω διαφορά σε σχέση με πριν .... Και μετά την βόλτα θα βάλω τα νέα καρμπ τα οποία είναι είδη για καθαρισμό με υπέρηχο. ... Ευχαριστώ όσους βοήθησαν με τις συμβουλές τους ...

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 21, 2017, 01:59:18 μμ »
Μιας και ο φίλος Τέο δεν μπορεί να ανεβάσει φώτο, το ανέλαβα εγώ.

Εδώ είναι η 5άρα φίσα που θέλουμε να μπει και από πίσω η 6άρα που υπήρχε στην πλεξούδα.

Η καλωδίωση της 6άρας.

Όπως φαίνεται, το 6ο καλώδιο (καφέ), παίρνει ρεύμα από το κόκκινο/άσπρο. Γυρνώντας τον διακόπτη στο ON παίρνει τάση 12V.
Ένα μπράβο και στον μάστορα που δεν πετσόκοψε ολόκληρη την πλεξούδα για να πάρει ρεύμα από ένα άκυρο σημείο!

Εδώ είναι ο ανορθωτής με τα 6 καλώδια.

Ο ανορθωτής για το CB είναι τριφασικός με 5 καλώδια, σε αντίθεση με αυτόν που είναι τριφασικός με 6. Καταργώντας λοιπόν την δεύτερη τροφοδοσία (καφέ καλώδιο), μορούμε να βάλουμε πάλι τον μαμά ανορθωτή. Μπορεί να γίνει και η αντίστροφη διαδικασία για κάποιον ο οποίος θέλει να βάλει 6 ακροδεκτών.

Πλάκα πλάκα φτιάξαμε νέο οδηγό για την τοποθέτηση διαφορετικού ανορθωτή!

Σε περίπτωση που κάποιος βρει ανορθωτή με δύο φίσες, μπορεί επίσης να τον κουμπώσει όπως είπαμε.

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 21, 2017, 02:34:34 μμ »
Να κι ένας τύπος που έφτιαξε μόνος του απ' την αρχή ανορθωτή..

http://www.instructables.com/id/How-to-make-a-reliable-motorcycle-voltage-regulato/?ALLSTEPS

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 21, 2017, 06:50:11 μμ »
Eίσαι ωραίος Νίκο!! O0

Αποσυνδεδεμένος jah

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 21, 2017, 08:43:55 μμ »
Eίσαι ωραίος Νίκο!! O0

Με όποιον δάσκαλο καθίσεις, λέει η παροιμία..