Αποστολέας Θέμα: αλλαγη αναρτησεων  (Αναγνώστηκε 186 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Δημητρης_mate

• Εξοικειωμένο Μέλος
  • *
    • Προφίλ
αλλαγη αναρτησεων
« στις: Αύγουστος 17, 2018, 03:34:47 μμ »
επειδη ειμαι λιγακι ασχετος θα ηθελα να ρωτησω μπορω με καποιον τροπο να σφυξω τις αναρτησεις η πρεπει να αλλαζω μπροστινα ; εχω την εντυπωση οτι τα μπροστινα δεν ειναι ρυθμιζομενα.και αν δεν γινεται αυτο που λεω μπορω να παρω απο αλλο μηχανακι;

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη αναρτησεων
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 17, 2018, 04:42:20 μμ »
επειδη ειμαι λιγακι ασχετος θα ηθελα να ρωτησω μπορω με καποιον τροπο να σφυξω τις αναρτησεις η πρεπει να αλλαζω μπροστινα ; εχω την εντυπωση οτι τα μπροστινα δεν ειναι ρυθμιζομενα.και αν δεν γινεται αυτο που λεω μπορω να παρω απο αλλο μηχανακι;
Nα αλλάξεις μπροστινό επειδή χρειάζεσαι service ανάρτησης;Δεν νομίζω.Τα λάδια της ανάρτησης πότε αλλάχτηκαν τελευταία φορά;Εαν δεν γνωρίζεις ή έχεις πολύ καιρό να τα αλλάξεις,κατα πρώτο λόγο αλλάζεις λάδια.10αρι λάδι ανάρτησης εαν είσαι με τα μαμα ελατήρια της Honda.Σε άλλη περίπτωση αν θες μια αναβάθμιση που αξίζει στο sf,είναι να βάλεις aftermarket ελατήρια.Υπάρχουν σε πολλές εταιρίες πχ hyperpro,ohlins,iss κλπ.Επίσης άλλη μια παρέμβαση είναι να βάλεις τάπες προφόρτησης.Εκεί που λες να "πάρεις απο άλλο μηχανάκι" εαν εννοείς ,upside down απο άλλο μοντέλο κλπ....μην το κάνεις.Δεν υπάρχει μεγαλύτερη καγκουριά και θα καταστρέψεις το Superfour ή μάλλον δεν θα είναι superfour.Eπίσης να αναφέρω πως στην φώτο που έβαλες στο μήνυμα χαιρετισμού,στην πίσω ανάρτηση πρέπει να έχεις μωβ προοδευτικά ελατήρια της hyperpro.Αυτό σημαίνει πως ενώ πίσω έχει γίνει συντήρηση-αναβάθμιση προφανώς δεν συμβαίνει το ίδιο εμπρός και αυτό κάνει εντονότερη την αίσθηση της μαλακής εμπρός ανάρτησης.Το καλύτερο είναι η συντήρηση να γίνει συνολικά,μπρός-πίσω.
Υ.Γ:To στρογγυλοφάναρο version R σου φένεται άψογο εκ της φώτο. Διατήρησε το έτσι!!

Αποσυνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 17, 2018, 05:13:37 μμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον itom32. Για να θες "σφίξιμο" όπως λες μάλλον είναι πολύ μαλακές οι αναρτήσεις σου. Πρίν καταλήξεις σε επισφαλή συμπεράσματα και λανθασμένες κινήσεις, κανε μια αλλαγή λαδιών στο μπροστινό σου και δες αποτέλεσματα.

Αποσυνδεδεμένος Razgriz

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 18, 2018, 01:31:12 μμ »
Γειά σου φίλε! Θα συμφωνήσω και εγώ με τους υπόλοιπους και θα σου πω πως απο το να μπαινεις στον κόπο να βρίσκεις άλλα μπροστινά και να κάνεις και τις απαραίτητες αλχημίες ώστε να ταιριάξουν,1000 φορές να κάνεις πρώτα μια αλλαγή λαδιών και μετά ΙΣΩΣ να θες περισσότερο σκληρότητα. Θέμα, το οποίο λύνεται με αλλαγή ελατηρίων και αλλαγή λαδιού (ας με διορθώσουν αν κάνω κάπου λάθος).
Απο προσωπική μου εμπειρία, όταν άλλαξα τις τσιμούχες του μπροστινού, άρα και το λάδι,ανέβηκα σε άλλο μηχανάκι. Πραγματικά δεν το πίστευα και ας μου το εξηγούσε ο μηχανικός μου όσην ώρα δούλευε. Θυμάμαι πως πάτησα το εμπρός φρένο και είπα στον εαυτό μου ''Έλα ρε συ,κοίτα να δείς!''.
Ενημέρωσέ μας για το αποτέλεσμα,οτι απόφαση και αν πάρεις!
Καλά χιλιόμετρα!

Αποσυνδεδεμένος ammo77

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 19, 2018, 10:27:52 πμ »
Η σωστή συντήρηση των μοτοσυκλετών μας αποφέρει ασφάλεια και απόλαυση οδήγησης!
Καλά και ασφαλή χλμ φίλε μου, με λίγη φροντίδα και αγάπη - σεβασμός προς την μηχανή θα σε κάνουν να απολαμβάνεις την οδήγηση καθημερινά!!!

Αποσυνδεδεμένος TEOS CB SF

• VIP
  • οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 19, 2018, 11:20:15 πμ »
Καλημέρα και από εμένα .. θα συμφωνήσω σε όλα με τους παραπάνω σχολιαστές .. από πλευράς μου θα πως μια επέμβαση στην ανάρτηση απαιτεί ιδιαίτερη γνώση ... Η διαφορά που θα διαπιστώνεις με οποιοδήποτε αλλαγή στην ανάρτηση είναι τεράστια είτε πρόκειται μόνο για μια απλή αλλαγή λαδιών είτε για πιο ολοκληρωμένη συντήρηση ... Υπάρχει πάντα το τι θες να πετύχεις σαν τελικό αποτέλεσμα .. Το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις ..

Αποσυνδεδεμένος Δημητρης_mate

• Εξοικειωμένο Μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 19, 2018, 11:47:20 πμ »
ευχαριστω πολυ παιδια θα δω για αλλαγη λαδιων και βλεπουμε. η αληθεια ειναι τη μηχανη την πηρα πριν 2-3 μηνες και ειναι η πρωτη μηχανη που ειχα ποτε οποτε οπως καταλαβαινετε απλα ψαχνω να μαθω 5 βασικα πραγματα

Αποσυνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 19, 2018, 02:01:16 μμ »
Η καλύτερη πληροφορία που μπορούσες να δώσεις. Οδηγο για αλλαγη λαδιών μπορεις να βρεις εδω,
   http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=562.0, ή στα manual.
Αν οστωσο δεν βγαλουν τα μπροστινα σου συνολικη ποσοτητα λαδιων 1lt τότε αλλαξε και τσιμουχες. Αν κανεις οτιδηποτε πες μας τα αποτελεσματα.

Αποσυνδεδεμένος ammo77

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 19, 2018, 06:31:07 μμ »
Η αλήθεια είναι panosp25 πως 1λιτρο αποκλείεται να βγάλει, πάντα παραμένει μια μικρή ποσότητα λαδιού, ειδικά αν είναι μόνο αποστράγγιση από τάπα και όχι αποσυναρμολόγηση, πιστεύω περίπου 50-100γρ συνολικά στις 2.
Ας βγάλει από την κάθε μια 400γρ. και το σημαντικό να είναι η ίδια ποσότητα με μικρές αποκλίσεις πάλι και όλα καλά. Άσε που μπορεί να βγάλει και παραπάνω! Ποτέ δεν ξέρεις τι έχει κάνει ο προηγούμενος  ;D

Αποσυνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 19, 2018, 07:05:04 μμ »
Αντωνη εγω φοβάμαι ότι θα βγάλει 100ml απο το καθε ενα ή μεγαλη διαφορα. Πχ 200 και 100 ξερω γω. Γι'αυτό και περιμένω αποτελέσματα, γιατι αν εχει χασει τα λάδια και ειδικα εδω και καιρο, η συμπεριφορά θα ηταν....  κλαψτα!  :'(