Αποστολέας Θέμα: Version R-Epios 7071  (Αναγνώστηκε 667 φορές)

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: Version R-Epios 7071
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 29, 2017, 12:53:30 πμ »
Δυστυχώς στο ταχύμετρο μας έχουμε πλαστικά γρανάζια,σε αντίθεση με μοντέλα τις δεκαετίας του 80 που τα είχαν μπρούτζινα και άντεχαν περισσότερο στις τριβές.Δοκίμασε να φυσήξεις προσεκτικά λίγο αέρα μπάς κι έφυγε κανένα κομμάτι πλαστικού και φύγει με το φύσημα.Αν όχι τότε αν έχεις κανέναν γνωστό παλαιό μάστορα ταξιμέτρων-κοντερά μπορεί να έχει ανταλλακτικό και να στο φτιάξει.
Τα WP τις σειράς Proline που φορώ είναι προοδευτικά και από όσο ξέρω,είναι τα μόνα που βγάζει η WP για CB.Nομίζω πως η Hyperpro βγάζει και γραμμικά.Πάντως απο αυτά είμαι υπέρ ευχαριστημένος.Τα προτίμησα διότι είχαν τις περισσότερες καλές κριτικές και διότι ήταν τα μόνα που δεν τσιγκουνέυονταν το ελατήριο εως ψηλά στην τάπα.Και της HyperPro και της Οhlins η ανάρτηση είναι με σωλήνες αποστάτες.Ισως οχι 20cm σαν τους μαμα αλλά είναι με αποστάτες ελάχιστα μικρότερους ισως 15cm ή 10.

Αποσυνδεδεμένος TEOS CB SF

• VIP
  • οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 29, 2017, 04:13:43 μμ »
Καλησπέρα epios και από εμένα ... καταρχήν να σου πω συγχαρητήρια για την δουλειά που έκανες στο μηχανάκι .. το είχα δει και εγώ στην αγγελία πριν την ανακατασκευή σου .. κάποια στιγμή θα ήταν και χαρά μας να σε γνωρίσουμε από κοντά ... πέραν όλων των ανωτέρω όμως προσωπική μου άποψη είναι ότι εαν υπάρχει θέμα υγείας προέχει όλων των υπολοίπων. . Και πάλι συγχαρητήρια για την δουλειά σου

Αποσυνδεδεμένος epios7071

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 29, 2017, 06:46:16 μμ »
Γεια σας .Αφου έκανα ερώτηση στον Τασουλη και εκείνος είχε μόνο onlins και ίδια απάντηση ότι η wp δεν βγάζει πια μου ζήτησε 40 ευρώ  παραπάνω για τη πίσω επισκευή των Showa και 3 ευρώ πιο πολλά για ελατήρια και λάδια του μπροστινού έτσι το πρωί τα άφησα k shock με 150 για το μπροστινό και 50 για κάθε μια πίσω εκτός αν έχουν κάποιο θέμα στον άξονα όπου για επιμεταλωση περίπου αλλά 50 έκαστη ε.Αναγραφετε κάπου στη συσκευασία αν ειναι τα ελατήρια γραμμικά η προοδευτικά;Ευχαριστω toes και μακάρι να τα λέγαμε απο κοντά .Εχω κάνει τη βόλτα προς τα πάνω κάποτε με παπί 50αρι μετά με ενα 250 eliminator με το Fazer τώρα θα το βαλω στο τραινο  ;D😄😄 πλάκα κάνω θα δούμε.Αυτο που έχεις στη φωτό με το τιμόνι τσόπερ ειναι δικό μας η φωτό γενικά;ρωτάω για μήπως αλλάξει κάποια πράγματα στη γεωμετρία ....

Αποσυνδεδεμένος epios7071

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 29, 2017, 06:48:22 μμ »
Οπα λάθος ερώτηση κατι κινεζικές πινακίδες σα να βλέπω .

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 29, 2017, 07:07:38 μμ »
Θα αλλάξει σίγουρα η γεωμετρία του σώματος σε σχέση με το sf.Tώρα πόσο ευκολότερο θα γίνει σε σχέση με τον δρόμο δεν γνωρίζω.Μάλλον πρέπει να ρωτήσουμε κανένα Ιάπωνα.Γενικά τέτοια πειράγματα με αλλαγή τιμονιού ειδικά οι Ασιάτες δεν διστάζουν να τα κάνουν,όπως και πολλοί δικοί μας με πειράγματα σε στυλ cafe racer,αλλαγή με προσθήκη clip on κλπ.Πρόσεξε την σέλα.Κάτι τέτοιο να φτιάξεις.Ξέχασα να αναφέρω,πως ψηλότερο τιμόνι συνεπάγεται μεγαλύτερες ντίζες συμπλέκτη-γκαζιού.
Σε αυτό που ρώτησες για τα ελατήρια,τα προοδευτικά ελατήρια εχουν διαφορετικό πύκνωμα σπειρών σε μία απο τις δύο μεριές.Στα δικά μου πχ,η πάνω μεριά που βλέπει προς την τάπα είναι πυκνότερες οι σπείρες.Στα γραμμικά οι σπείρες είναι ομοιόμορφες σε όλο το μήκος του ελατηρίου.