Αποστολέας Θέμα: Ανακατασκευή στον πύραυλο  (Αναγνώστηκε 254 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kamelotGR

• Εξοικειωμένο Μέλος
  • *
    • Προφίλ
Ανακατασκευή στον πύραυλο
« στις: Απρίλιος 01, 2018, 01:27:31 πμ »
Γεια σε όλα τα αλάνια με τα cbσακιά τους. Καθώς διανύουμε τον 6 χρόνο γάμου με τον πύραυλο για να μην έχουμε 7 χρόνια φαγούρα σκέφτηκα για ανακατασκευή. Στις περισσότερες βόλτες που έχω πάει με την γριά οι φίλοι μου έχουν μηχανάκια τύπου transalp, gs  και αλλά. Όσο να είναι μειωνεκτω από οδηγική συμπεριφορά αλλά στα @@ μου κερδίζω σε γοητεία. Μου είχε καρφωθεί μπας και αγόραζα κανα καινούργιο αλλά βλέποντας το δικό μου σε μια μέτρια κατάσταση είπα δεν γ@μιεται η γριά κότα έχει το ζουμί ουτος ή άλλος πάντα με έβγαζε ασπροπρόσωπο μόνο βενζίνη ζητάει και το τακτικό σερβακι του. Έτσι ξεκίνησα να το κάνω βίδες και να αλλάξω ότι είναι παλιό και άχρηστο. Τι δεδομένη στιγμή περιμένει για ρετούς στον φαναρτζή (σκελετός ψαλίδια κ.α). Το πρώτο πράγμα που θέλω να αρχίσω είναι το μοτέρ λύσιμο καθάρισμα αλλαγή Φλατζας δάχτυλιδια στα πιστόνια και δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάποια συντήρηση στο πηνίο ή να το αλλάξω; Αν γνωρίζετε τι φλατζες να πάρω γιατί στο eBay δεν τις βρίσκω όλες τις γνήσιες και δεν ξέρω από aftermarket ποια να εμπιστευτώ και γενικά την γνώμη σας. Θέλω ξεκαθαρίσω πως δεν μου είχε κάποιο θέμα στο μοτέρ απλός θέλω να το κάνω κούκλα με δεδομένο ότι είχε  σχεδόν 5 ή 6 χέρια πριν από μένα και πρέπει να ήταν όλοι βλάκες γιατί το μηχανάκι το είχα πάρει σε άθλια κατάσταση και το έφερα σε μια βιώσιμη .

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: Ανακατασκευή στον πύραυλο
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 02, 2018, 03:50:10 μμ »
Αφού σκεφτείς τι δουλειές θα κάνεις άνοιξε το parts manual  https://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=4801.0 και αφού διασταυρώσεις πιό μοντέλο sf έχεις,ξεκίνα να ψάχνεις τους μαμα κωδικούς.Αφού τους βρείς μαθαίνεις τις τιμές των γνήσιων-oem αντ/κων και αν δεν σε συμφέρει ξεκινάς να ψάχνεις για aftermarket.Στις σελίδες 74εως 77 υπάρχουν τα σετ φλαντζών του μοτερ.Δεν μπορεί κανείς να σε πεί προκαταβολικά τι ανταλ/κα θα χρειαστείς χωρίς να αναφέρεις πια συγκεκριμένη δουλειά θα φτιάξεις ειδικά μάλιστα όταν δεν είναι μηχανικός.Βασικά μάθε πρώτα να βρήσκεις και να διαβάζεις τα αντ/κα του sf στο parts manual.
Γνώμη μου είναι να προτιμάς γνήσια αντ/κα αλλά αν αυτό δεν γίνεται υπάρχουν λύσεις.Π.χ σε αυτό το τόπικ δίνεται μια εναλλακτική για φλάντζες κάρτερ,αριστερού και δεξιού καπακιού του κινητήρα:
https://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=5157.msg48434#msg48434