Αποστολέας Θέμα: Δωστε μου τα φωτα σας !!!!  (Αναγνώστηκε 355 φορές)

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: Δωστε μου τα φωτα σας !!!!
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 07:59:24 μμ »
1. αμα εμενα απο βενζινη δεν κατεβαζε απο την ρεζερβα οσο και να μιζαρισα.
2.Μετα αρχισε σιγα σιγα να τρωει βενζινη και μετα αρχισα να εχω και βραχυκυκλωμενα μπουζι μπορει και 2 4αδες το μηνα (Κυκλοφορουσα με μια τετραδα κατω απο την σελα μπουζοκλιδο μαγνητη και alen 6 γιατι ποτε δεν ηξερες ποτε θα με αφησει)Αφου ταλαιπωρηθηκα πολυ πριν απο 1.5 χρονο βρηκα σε ενα μηχανικο στα κατω πατησια (Δαφνη μενω)οτι εφταιγε το ρουμπινετο και οι βαλβιδες υπερχυλησεις.Αυτος ηταν και ο 3 που ξαναματακαθαρισε τα καρμπς.
3.Λαδακια το cb δακι μου εκαιγε απο την πρωτη μερα που το πηρα
1.άλλαξες ρουμπινενο και καλα έκανες θα επαναλάβω μαμαφίλτρο βενζίνης είχε πάνω το ρουμπινέτο;;.Γιατί εχεις βάλει εξωτερικο φίλτρο;;Κατάργησε το εξωτερικο και έλενξε αν έχεις φίλτρο πάνω στο ρουμπινετο.
2.Ξερύθμιστα και βρώμικα καρμπ που έριχναν πλούσια άκαφτα μίγματα και σε βραχυκύκλωνε τα μπουζιά.Το οτι 3 μηχανικοί λενε πως καθάρισαν και ρύθμισαν καρμπ,χωρις να ελενξουν αν υπάρχει φίλτρο αναπνοής καρμπ  ,και να ανακαλύπτεις ένα άδειο κουτί,για μένα σημαίνει πως δεν στα καθάριζαν καν.Για να καταλάβεις ούτε ρεζερβουάρ δεν σήκωσαν.Ελεγαν πως το έκαναν.Βρες νέο μηχανικό.
3.Το οτι έκαιγε λαδι απο την πρώτη μερα που το πήρες μη το κάνεις να ακούγεται σαν δικαιολογία.Θέλω να πω μη περιμένεις πως η κατασταση του μοτερ θα παρέμενε ίδια όπως οταν πηρες τo sf.Σίγουρα χειρότερα έγινε και όχι καλύτερα.Άλλαξε ελατήρια αφου βρεις καλό μηχανικό που ξέρει τι του γίνεται.

Συνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 08:00:12 μμ »
Πολύ κατατοπιστικό το ιστορικό της κυρίας Απόστολε.
Φυσικά η πρώτη ένδειξη που είχες ήταν ρουμπινέτο. Καλά ως εδώ. Αφού λοιπόν έχεις καθαρίσει 3 φορές τα καρμπυρατέρ, τα έχεις συγχρονίσει και έισια σίγουρος οτι το ντεπόζιτο δεν σου "κατεβάζει" σκουριά, θα σου ξαναπροτείνω να κάνεις μια μέτρηση συμπίεσης στους κυλίνδρους σου διότι...
το οτι επί 12 χρόνια το cb καίει λάδια με τρομάζει. Πρέπει να διευκρινίσεις από που καίει τα λάδια. από τα ελατήρια ή από τα τσιμουχάκια? Στην περίπτωση ελατηρίων η μέτρηση συμπίεσης μπορεί να σου αποκαλύψει φθορά στα ελατήρια ή και στους κυλίνδρους.
Στην περίπτωση των τσιμουχών θα χρειαστεί αλλαγή, έλεγχος στους οδηγούς και τα στελέχη βαλβιδών και έλεγχος-ρύθμισμα βαλβίδων (αλήθεια, έχεις κάνει πρόσφατα?).

Αποσυνδεδεμένος apostolos1

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 08:21:08 μμ »
Φυσικά η πρώτη ένδειξη που είχες ήταν ρουμπινέτο. Καλά ως εδώ. Αφού λοιπόν έχεις καθαρίσει 3 φορές τα καρμπυρατέρ, τα έχεις συγχρονίσει και έισια σίγουρος οτι το ντεπόζιτο δεν σου "κατεβάζει" σκουριά, θα σου ξαναπροτείνω να κάνεις μια μέτρηση συμπίεσης στους κυλίνδρους σου διότι...
το οτι επί 12 χρόνια το cb καίει λάδια με τρομάζει. Πρέπει να διευκρινίσεις από που καίει τα λάδια. από τα ελατήρια ή από τα τσιμουχάκια? Στην περίπτωση ελατηρίων η μέτρηση συμπίεσης μπορεί να σου αποκαλύψει φθορά στα ελατήρια ή και στους κυλίνδρους.
Στην περίπτωση των τσιμουχών θα χρειαστεί αλλαγή, έλεγχος στους οδηγούς και τα στελέχη βαλβιδών και έλεγχος-ρύθμισμα βαλβίδων (αλήθεια, έχεις κάνει πρόσφατα?).
Ο τελευταιος καθαρισμος ρυθμιση των καρμπς εγινε με την επισκευη του ρουμπινετου αλλαγη φιλτρου αερα (το ενα) και την αλλαγη στις βαλβιδες υπερχιλησεις οποτε σταματησαν και το προβλημα με τα μπουζι Επειδη την ακουσε απο κοντα ο Αlex τα ακουσε να δουλευουν σωστα τα κραμπς Βαλβιδες εκανα πριν απο 7 χρονια ημουν προστα ακομα και οταν αλλαξαμε καπελοτα!!

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 08:25:28 μμ »
Δεν κατεβαζει σκουρια σημερα αφαιρεθηκε το εξωτερικο φιλτρακι βενζινης (δεν παιρνω ορκο οτι εχει εσωτερικο φιλτρακι) και ναι το επομενο που θα κανω θα ειναι μετριση συμπιεσεις και θα σας πω τα αποτελεσματα!!

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 08:51:51 μμ »
Εκτος απο την υπερβολικη καταναλωση λειτουργει κανονικα? Εχεις παρατηρησει εσυ ή αλλος απο πισω αν βγαζει μαύρο καπνο?

Αποσυνδεδεμένος wolfi

• Δημοφιλές μέλος
  • Life begins at 45°.
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 08:57:40 μμ »
Το ότι δεν έχει σωστή καύση το λένε και τα μπουζούκια....
Το ενδεχόμενο να μήν στραγκαλίζουν καλά κάποιες από τις τέσσερις βαλβίδες του τσοκ παίζει.
Και το άλλο κουφό αλλά μου έχει τύχει είναι το κοντέρ να μαλακίζεται στα χλμ

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 08:58:07 μμ »
Εκτος απο την καταναλωση ειναι μια κουκλα Ναι ο Alex ειδε ασπρο καπνο πισω την ωρα που εγευγα απο τον καφε μας αλλα οπως μου ειπε επειδη δεν ξερει εαν εγινε οταν φορτωνα την ταχυτητα η στην αλλαγη.

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 09:02:00 μμ »
Εκτος απο την καταναλωση ειναι μια κουκλα Ναι ο Alex ειδε ασπρο καπνο πισω την ωρα που εγευγα απο τον καφε μας αλλα οπως μου ειπε επειδη δεν ξερει εαν εγινε οταν φορτωνα την ταχυτητα η στην αλλαγη.
Wolfi εαν δεν στραγγιζουν οι βαλβιδες η εαν μαλακιζεται το κοντερ δεν το ξερω!!!

Συνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 09:11:36 μμ »

Ο λευκός καπνός, που πολλές φορές φαίνεται γαλάζιος είναι λογικό, εφόσον σου καίει λάδια.
Ο Stam  σε ρώτησε για μαύρο καπνό, προϊόν ατελούς καύσης ή πλούσιου μίγματος, (που θα συνέβαινε και στην περίπτωση που αναφέρει ο Wolfi) πράγμα που υπό κανονικές συνθήκες θα φαινόταν και στα μπουζί, αν δεν λαδώνανε.
(Stam διόρθωσέ με αν κάνω λάθος).

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 09:11:55 μμ »
Σωστός Πάνο με πρόλαβες

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 09:17:27 μμ »
Μαυρο καπνο η καπνια θα βγαλει μονο στην νεκρα και πανο απο 6500-7000 στροφες

Αποσυνδεδεμένος wolfi

• Δημοφιλές μέλος
  • Life begins at 45°.
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 09:26:02 μμ »
Μαστοριά το μπουζί δεν το βλέπω λαδωμένο (η κάνω λάθος)

Συνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 09:32:33 μμ »
Μαστοριά το μπουζί δεν το βλέπω λαδωμένο (η κάνω λάθος)

Wolfi η φωτο στο σημείο της ακίδας είναι θολή αλλά ο Απόστολος έδωσε εικόνα ανάμεσα στο Νο1 και Νο2 (oil fouled), λογικό εφόσον καίει λάδια.

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 09:48:01 μμ »
Εαν δεις κοντα στα δακτυλα μου στο λαιμο απο το μπουζι φαινεται λιγο το λαδι!

Αποσυνδεδεμένος wolfi

• Δημοφιλές μέλος
  • Life begins at 45°.
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 09:59:06 μμ »
Εαν δεις κοντα στα δακτυλα μου στο λαιμο απο το μπουζι φαινεται λιγο το λαδι!

Μάστορα μου το λάδι που λες είναι ΕΞΩ από το θάλαμο καύσης