Αποστολέας Θέμα: Δωστε μου τα φωτα σας !!!!  (Αναγνώστηκε 465 φορές)

apostolos1

• Επισκέπτης
Απ: Δωστε μου τα φωτα σας !!!!
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 07:22:07 πμ »
Πανο μου ναι θελω να ξερω που ειμαι οπως και θα δω πεταλουδες και μεμβρανες.Stam το προβλημα ηταν το φιλτρο βρνζινης που υπηρχε μετα το ρουμπινετο και οτι απο το μικρο φιλτρο αερα δεν υπηρχε ουτε ο σωληνας που το ενωνει στα καρμπς για να κλεινει κυκλωμα με αποτελεσμα οταν περνας τις 6000 στροφες τα καρμπς ρουφανε αερα απο το μικρο φιλτρακι για να γινετε σωστη καυση εμενα τραβαγε την μανα και τον πατερα του ζητωντας και περισσοτερο καυσιμο Τωρα που εχει τον σωστο αερα και υπαρχει και ο σωληνας ολα λειτουργουν τελεια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος TEOS CB SF

• VIP
  • οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
    • Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 08:54:38 πμ »
Λοιπόν καλημέρα καταρχήν ..... Το μικρό φιλτρακι και ο σωλήνας του έχουν έναν διαφορετικό λόγο ύπαρξης από αυτόν που αντιλαμβάνομαι ότι περιγράφεις .. Η ύπαρξη του είναι για να μπει καθαρός ατμοσφαιρικός αέρας ο οποίος όμως δεν καταλήγει στον χώρο καύσης αλλά παραμένει επάνω από τις μεμβράνες ( εκτός εάν είναι αυτές τρύπιες ) όντως μπορεί να σου δημιουργήσει θέματα λειτουργίας πολύ σοβαρά κυρίως εάν βουλώσει το φίλτρακι η εάν έχει περάσει κάποιο μεγάλο σκουπίδι στον χώρο επάνω από τις μεμβράνες .. Εμένα με μπερδευε σε μεγάλες ταχύτητες και μετά από πάρα πολύ ψάξιμο (μέχρι και αλλαγή καρμπυρατέρ ) διαπίστωσα από τύχη ότι το εν λόγω μικρό φιλτρακι το οποίο 5χρονια πριν το είχα αντικαταστήσει με σφουγγάρι από vitex είχε γίνει σαν πάστα ειδικά όταν ζεσταίνονταν λίγο , με αποτέλεσμα να μην ανεβοκατεβαίνουν σωστά οι μεμβράνες οπότε να μην λειτουργούν σωστά τα καρμπυρατέρ .. παρόλο αυτό πάντως η κατανάλωση ήταν πάντα στα 250 χλμ στο ρεζερβουάρ .. με την αλλαγή όμως και των καρμπυρατέρ από νεότερο μοντέλο με tps (αναγκαίο ήταν για να λειτουργήσει το tps και αλλαγή πλεξούδα και ηλεκτρονικής ) τώρα δεν πιστεύω ότι μου βγάζει πολλές φορές πάνω από 300 χλμ .. Παρακαλω τον itom να αναφερθεί ποιού μοντέλου καρμπυρατέρ έβαλα ..

Συνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 02:07:05 μμ »
α Παρακαλω τον itom να αναφερθεί ποιού μοντέλου καρμπυρατέρ έβαλα ..
Έβαλες καρμπ,πλεξουδα και ηλεκτρονική του version S FiiiT.

Αποσυνδεδεμένος Harlock

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 12:55:57 μμ »
κάτσε ρε; τι 250 Km το ρεζερβουάρ. Έμενα μου βγάζει 200 :( .
Φίλτρο βενζίνης δεν έχω (ούτε εσωτερικο, ούτε εξωτερικο, να μη σου σκεφτόμουνα να βάλω ένα εξωτερικό κιόλας), ούτε το μικρο φίλτρο αέρα υπάρχει (μαλλον ο προηγούμενος ειχε καποιο κομπλεξ με τα φιλτρα).
Γενικα δουλεύει άψογα αλλά καταλαβάινω οτι είναι πλουσιο το μείγμα (μαύρο μπουζιά, μικρο σκασιματάκια στις χαμηλές στροφές κλπ).
Σε κουβέντα με ένα φιλο που τού λεγα να ελέγξω carbs κλπ μου λεγε οτι επειδη έχει ψιλο ελευθέρας εξατμιση σως είναι και ζιγκλερομένη και γι'αυτο καίει παραπανω. Και όσο δε
μου μπερδεύει και δουλεύει άψογα να μην ασχοληθώ . Αλλα ρε γαμώτο -50Km δεν τα λες και λίγα και το χαζο-μπουρμπούρισμα  στις χαμηλές με τρομάζει λίγο.

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 02:11:58 μμ »
Σημειώνω ότι με έβγαζε πριν 250 χλμ πριν την αλλαγή και περίπου 300 τώρα με τα νέα .. με λίγο πάνω από τα 16 λίτρα βενζίνη ..

apostolos1

• Επισκέπτης
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 03:24:17 μμ »
Τeos δεν ξερω τι θα γινει εαν αλλαξω και εγω καρμπς και ποσο ακομα θα βελτιωθει αλλα το θεμα ειναι οτι πριν για 125-130 χλμ εγω εβαζα 17λιτρα βενζινη τωρα εχω κανει πανω απο 130χλμ (9μερες στην δουλεια με κινηση και βολτα) το ρεζερβουαρ ειναι μονο στην μεση και οπως ειπα και πιο πανω 85 χλμ και εκαψε 5 λιτρα και με υψηλα το γκαζι Και επειδη την συγκεκριμενη διαδρομη την εχω κανει πολλες φορες με μετριο γκαζι 100-110 χλμ μαχ. μετα ηθελα τα 3/4 του ρεζερβουαρ γεμισμα!!!!!Και ειπα οτι θα δω και τις πεταλουδες και τις μεμβρανες γιατι εγω τις ειχα τσεκαρει πριν απο 4η 5 χρονια δεν ειμαι σιγουρος Οσο για τους μηχανικους που "ασχοληθηκαν" με τα καρμπς μου δεν πιστευω οτι τα κοιταξαν αυτα !!!!!!!!!!!!!Οποτε μεχρι νεοτερας (πιθανον το Σαββατο 27/10) να εχω να σας πω κατι ακομα!!!

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 03:41:45 μμ »
Αποστολε να σημειωθεί ότι με τα νέα καρμπυρατέρ πριν τα τοποθετήσω άλλαξα όλα τα λαστιχακια oring  και όλες τις βίδες με ανοξείδωτες .. όπως και ηλεκτρονική και πλεξούδα για να μπορέσει να λειτουργήσει το tps .. δεν περίμενα με τίποτα να μειωθεί η κατανάλωση αν και μου το έλεγε ο itom .. επίσης η ανωτέρω κατανάλωση αφορά κίνηση εκτός πόλης επί το πλείστον..  Η ανώτερο αλλαγές έγιναν κατά την προσπάθεια εντοπισμού για δυσλειτουργία που είχα στις ψηλές στροφές και με μπουκωνε το μηχανάκι και εν τέλη διαπιστώθηκε από τον μηχανικό που μου τοποθέτησε - ρύθμισε τα καρμπυρατέρ και οφειλόταν στο φιλτρακι που τροφοδοτεί αέρα στο πάνω τμήμα από τις μεμβράνες των καρμπυρατέρ το οποίο είχε βουλώσει με αποτέλεσμα να μην λειτουργούν σωστά οι μεμβράνες...πλέων έχουν λυθεί τα προβλήματα και αυξήθηκε η αυτονομία

Αποσυνδεδεμένος ammo77

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 10:10:37 μμ »
Παιδιά το ποστ του Πάνου για τα καρμπς τα λέει όλα!
Με τόσες λειτουργίες - συσχετισμούς - συνδυασμούς αυλών, ζιγκλέρ, πιέσεων και υποπιέσαιων πως να μην υπάρχουν τόσες διαφορές ανάμεσα σε κάθε μηχανή!  Τώρα έχεις ένα Μπεκ που το ελέγχει ο εγκέφαλος και πάλι προβλήματα βγάζουν, που να δώσεις σε έναν εγκέφαλο να συνδυάζει όλα όσα κάνει το καρμπ και να έχει και τις ήδη δικές του παραμέτρους, θα βγει off σε μια εβδομάδα! Πως να αντέξουν 25 χρονών μηχανικά εξαρτήματα που είναι τα δικά μας! 

apostolos1

• Επισκέπτης
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 24, 2018, 08:00:36 πμ »
Τeos εσυ αυξησες την αυτονομια σου απο 250 σε 300 εγω με το προβλημα που ειχα ηθελα να σταματησω να εχω τον βενζινα καθε βδομαδα παρεα μου να μπορω να παω μια βολτα εκτος αθηνων οπως πηγαινα παλια Δεν ηρθα Λειβαδια γιατι θα ηθελα 100€βενζινη και διοδια !!! Ηλπιζα σε 200-220 χλμ και βλεπω οτι θα παει καλυτερα αρα στην επομενη βολτα ειμαι μεσα οπως ειοα και ναι στο Μαραθωνα !!!Και ναι Ammo το ειδα χθες το βιντεακι οντως ειναι κατατοπιστηκοτητο!!!!!