Αποστολέας Θέμα: Δωστε μου τα φωτα σας !!!!  (Αναγνώστηκε 494 φορές)

apostolos1

• Επισκέπτης
Δωστε μου τα φωτα σας !!!!
« στις: Οκτώβριος 13, 2018, 01:26:59 μμ »
Εδω και αρκετο καιρο το cb μου καταπινει την βενζινη σαν νερακι εκανα καθαρισμο στα καρπυρατερ και ειδα μια μικρη βελτιωση!!!Πριν απο καποιες μερες βρεθηκα και γνωριστηκα με τον Αlex 400 και τον Δημητρη οπου μεσα σε ολα εμαθα οτι η μηχανη μας εχει και ενα δευτερο φιλτρακι αερα στην πανω πλευρα .................                                                                                                                           

σημερα λοιπον εβγαλα το ρεζερβουαρ και ναι ηταν εκει αλλα κενο αδειο παρατηρησα επισης οτι ενω επρεπε να υπαρχει και ενα σωληνακι πισω που θα το ενωνει με τα καρμπς δεν υπηρχε (εβαλα και σωληνακι και φιλτρακι).

Τσεκαρα και το φιλτροκουτι οτι δεν εχει τιποτα μεσα (μονο το φιλτρο γνησιο μαμα!!!

Σας δειχνω και φωτο απο το μπουζι ολα ειναι στο ιδιο χρωμα και εχω κανει μονο 4500 - 5000 χλμ.

Στην καλυτερη περιπτωση ενα γεμιζμα μου βγαζει 130-140χλμ!!!!Ειμαι ο αγαπημενος πελατης του βενζιναδικου τι φταιει Καθε βοηθεια δεκτη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! HELP ME PLEASE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: Δωστε μου τα φωτα σας !!!!
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 01:49:04 μμ »
Για ρήξε μια ματιά και εδώ για να είσαι σίγουρος για το χρώμα της ακίδας του μπουζί.Σε αυτή την σελίδα ανάλλογα την εικόνα του μπουζί περιγράφεται και η αιτία που το έφερε σε αυτήν την κατασταση http://www.dansmc.com/spark_plugs/spark_plugs_catalog.html
Υ.Γ.Ελενξε να υπάρχει το φίλτρο βενζίνης που κάθεται στον αυλό του ρουμπινέτου εντός του ρεζερβουαρ και βγάλε τελείως το έξτρα (εξωτερικο)φίλτρο βενζίνης.(το προσεξα σε μια απο τις φωτο).Μόνο προβλήματα θα έχεις απο αυτό.

apostolos1

• Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 02:02:14 μμ »
Είμαι μεταξυ του 1 κ του 2 κ να πω οτι το cb μου τσιμπαει λαδια.

Αποσυνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 03:06:41 μμ »
Να συμπληρώσω κι εγω πως
1. Βγάλε το έξτρα φίλτρο βενζίνης.
2. Βάλε φιλτρακι αέρα και σύνδεσε το με το καρμπυρατέρ.
3. Ρυθμισε τα καρμπυρατέρ και τελος συγχρονισε τα.
4. Καθαρισε καλα το φιλτρο αέρα.

Για την ιστορια, πόσο καιρο-χιλιομετρα εχεις αυτό το προβλημα;

Να συμπληρώσω πως, αν μετα απο ολα αυτα δεν δεις βελτιωση, δεδομένου οτι σου καιει λάδια, κανε και μια μετρηση συμπιεσης....

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 03:09:24 μμ »
Επισης τσεκαρε μηπως εχεις διαρροη βενζινης απο πουθενα και δεν είναι θεμα καταναλωσης. Κοιτα αρχικα το ρεζερβουαρ απο κατω αν ειναι καθαρό.

apostolos1

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 03:21:39 μμ »
Φιλε Πανο,τα εχω κανει ολα αυτα που μου εχεις σημειωσει εγιναν σημερα εκτος απο την μετρηση συμπιεσης.

apostolos1

• Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 03:23:03 μμ »
Φιλε Σταμ,το προβλημα ειναι χρονιο δεν χανω απο καπου βενζινη το εχω τσεκαρει,

Αποσυνδεδεμένος wolfi

• Global Moderator
  • Δημοφιλές μέλος
  • Life begins at 45°.
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 03:29:17 μμ »
1)οι μεμβράνες είναι ΣΊΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΟΙ 4 ΣΕ ΚΑΛΉ ΚΑΤΆΣΤΑΣΗ (ΤΗΣ ΕΊΔΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΆΤΙΑ ΣΟΥ)
2) ΜΉΠΩΣ ΕΊΝΑΙ ΖΙΓΚΛΕΡΟΜΕΝΟ
3)Το ρεζερβουάρ μήπως δακρύζει σε κανένα σημείο ;;;;

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 03:32:16 μμ »
Αποστόλη νομίζω πως αφού τελειώσεις με τα τις περιφερειακές συνδέσεις,φιλτρα κλπ,θες νέο καθάρισμα έλεγχο ζιγκλερ,ρύθμιση και συγχρονισμό καρμπ.Είσαι σίγουρος πως ο μηχανικός που πήγαινες το "έχει" το καρμπ του Superfour;;;Στην ανάγκη δοκίμασε κάποιον που διαπιστωμένα το "έχει".
Y.Γ: Nομίζω έχεις άξιους συμπαραστάτες στο θέμα αυτό τα παιδιά απο την Αθήνα,θα σε βοηθήσουν σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 03:34:56 μμ »
Εχεις ρυθμισει και συγχρονισει τα καρμπ που ειπε ο panosp25? Η λειτουργια της μηχανης ειναι νορμαλ? Τι διαστασεις λαστιχα φορας και τι γραναζια?

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 03:43:17 μμ »
Οταν θα λύσεις ή σε λύσουν διαπίστωσε τι ζιγλερ φορας.Σίγουρα σε βάλανε ότι είχαν.Εδώ φαίνεται τι φοράει το FiiN ή FiiR(πρέπει να μας πεις ποιο έχεις)γιατί αλλάζει το ζιγκλέρομα.

Αποσυνδεδεμένος TEOS CB SF

• VIP
  • οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 04:45:00 μμ »
Θα συμφωνήσω με τους ανωτέρω σχολειαστες .. αρχικά πιστεύω πως με αυτήν την κατανάλωση που περιγράφεις και εάν όντως τελειώνει η βενζίνη και δεν κοιτάζεις απλά τον δείκτη βενζίνης και δεν έχεις και διαρροή κάπου τότε ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΊ ΚΑΝΟΝΙΚΆ ΜΟΤΈΡ... αρχικά δώσε σε κάποιον που έχει ένα cb να σου πει εντυπώσεις (δεν κοστίζει τίποτα) και ανάλογα θα πράξεις ... Επίσης ελπίζω να μην κοιτάς μόνο τον δείκτη για το ανωτέρω συμπέρασμα αλλά να το διαπιστώσεις και με την χωρητικότητα (άδειο νομίζω παίρνει 17 λίτρα ) .. εγώ είχα θέμα με δυσλειτουργία που τελικά οφειλόταν στο μικρό φίλτρο που λείπει στο δικό σου το οποίο όμως μου δημιούργουσε θέματα στην λειτουργία και παρόλα αυτά έβγαζα 250 χλμ . Επίσης σχετικά με την κατανάλωση φέτος σε ταξίδι είχα ελαφρός ανοιχτό το τσοκ του αέρα και μου αύξησε αρκετά την κατανάλωση ως ότου το καταλάβω ...Δοκίμασε όλα τα ανωτέρω και αναμένουμε νεα

Αποσυνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 06:32:38 μμ »
Το οτι το προβλημα ειναι χρονιο νομιζω πως σου εχει κοστισει και τα τα "λαδια".

apostolos1

• Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 06:59:02 μμ »
Καλησπερα σε ολους Θα παρω τα πραγματα απο την αρχη για να καταλαβεται τι εχει γινει Ολα ξεκινησαν πριν απο 5-5.5 χρονια το πρωτο προβλημα (και μετα μαζευτικαν κι αλλα) ηταν οτι αμα εμενα απο βενζινη δεν κατεβαζε απο την ρεζερβα οσο και να μιζαρισα.Μετα αρχισε σιγα σιγα να τρωει βενζινη και μετα αρχισα να εχω και βραχυκυκλωμενα μπουζι μπορει και 2 4αδες το μηνα (Κυκλοφορουσα με μια τετραδα κατω απο την σελα μπουζοκλιδο μαγνητη και alen 6 γιατι ποτε δεν ηξερες ποτε θα με αφησει)Αφου ταλαιπωρηθηκα πολυ πριν απο 1.5 χρονο βρηκα σε ενα μηχανικο στα κατω πατησια (Δαφνη μενω)οτι εφταιγε το ρουμπινετο και οι βαλβιδες υπερχυλησεις.Αυτος ηταν και ο 3 που ξαναματακαθαρισε τα καρμπς.Και εμενα η σκεψη μου ηταν οι μεμβρανες αλλα τις ανοιξα εγω ο ιδιος και ηταν ενταξει!!!Λαδακια το cb δακι μου εκαιγε απο την πρωτη μερα που το πηρα τα ιδια γραναζια που φοραγε πριν απο 12 χρονια που την πηρα τα ιδια φοραει και σημερα.Οταν την πηρα φοραγε after market εξατμιση τωρα φοραει μαμα Οταν την πηρα ειχε ανορθωτη απο XT-500 τωρα φοραει μαμα!!! Οσο για την ταχυτητα της ακομα η μαυρη γαζελα μου το τερματιζει το κοντερακι της!!!!!

apostolos1

• Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 07:03:31 μμ »
Οσο για το ζιγλερωμα επειδη ακουσα παρα πολλα μεσα στο fb τα ειδα με τα ματια μου ηταν μαμα Οσο για τα λαστιχα ειναι οι διαστασεις που φοραει κανονικα και να τονισω οτι δεν τρεχει (χανει )το ρεζερβουαρ μου και ουτε βενζινη εχω στο καρτερ λαδιων ._