Αποστολέας Θέμα: Καγκουρο-κιτ  (Αναγνώστηκε 148 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Harlock

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
Καγκουρο-κιτ
« στις: Ιανουάριος 29, 2019, 12:28:41 μμ »
Έχω ακούσει καμια φορά που λένε αλλοι για κιτ dynojet κλπ κλπ. Χάζευα λιγο εγκυκλοπαιδικά να δώ τι είναι και πήρα μια ίδεα στο τι κάνει (ζιγκλερ, προζιγκλέρ, τρύπημα στο σλάιντ, βελόνες, ροδελες κλπ).
Έπεσα πάνω σε αυτό. Ξέρει κανεις τι παίζει με αυτά; Έχει δοκιμάσει κανένας να βάλει;

https://www.ebay.com/itm/Honda-CB400SF-CB-400SF-400-SF-Performance-Carburetor-Carb-Stage-1-3-Jet-Kit/232755959401

Υ.Γ (Μη με κρεμάσετε  ;D ,  απλά μορφώνομαι  ::))

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
Απ: Καγκουρο-κιτ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 03:36:06 μμ »
Aν και αρκετά παλαιό το τόπικ,πρέπει και αρκετοί παλαιότερα να ψάχτηκαν με αυτό το kit,η απάντηση νομίζω δίνεται απο την ίδια την εταιρία που το παράγει,στον Headmaster.Kαλήτερα να διαβάσεις απο την αρχή το ποστ.Στην πρώτη σελίδα υπάρχουν και προειδοποιήσεις για μαϊμουδοκίτ.Δες εδώ:
https://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=526.msg4853#msg4853

Αποσυνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 03:54:20 μμ »
Δεν το έχω δοκιμάσει ούτε γνωρίζω το συγκεκριμένο κιτ. Αυτό που ξέρω είναι ότι παίζουν με ζιγκλερωματα και φίλτρα αέρα. Τέτοιες μετατροπές όμως πρέπει να συνδιάζονται και με αλλαγή εξάτμισης. Φυσικά πέρα από την αύξηση της απόδοσης θα έχεις και μια γενναία αύξηση της κατανάλωσης και των φθορών.

Αποσυνδεδεμένος Harlock

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 05:28:22 μμ »
Στο δικό μου έχει εξάτμιση racetech, και είχε και ενα φιλτρο (σαν μουφα hi-flow μαλλον, δεν ήταν χάρτινο) και ήταν και ζιγκλερομένο.
Και χάρτινο φίλτρο που έβαλα και που άλλαξα ζιγκλερ και προζιγκλέρ στα μαμα, η κατανάλωση δεν επανήλθε στα κανονικά της, ακόμα 200 κμ βγάζει το ντεπόζιτο. Καταλήγοντας, ήταν ήδη καγκουρεμένο, έλεγα μηπως τα ξαναβάλω ολα πάνω όπως ήτανε, αφου δεν τα βρήκα στη κατανάλωση τουλάχιστον να τα βρω στην απόδοση. Παίζει να του έιχανε βάλει και κανα τέτοιο κιτ, δεν έχω κοιτάξει τις βελόνες.

Αποσυνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 07:40:24 μμ »
Η κατανάλωση δεν εχει να κανει μονο με ρα ζιγκλέρ, το φιλτρο και την εξατμιση. Πρεπει να κοιταξεις επίσης ρυθμιση, συγχρονισμο, σωληνακι και φιλτρο υποπιεσης κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Harlock

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 10:10:48 μμ »
Καθάρισα καρμπς, έλεγξα συγχρονισμο με ένα κιτ με μανομετρα υποπιεσης απο ebay, ρύθμιση έβαλα 2,5 στροφες που έλεγε το manual (τσέκαρα και τα μπουζι μετα απο κανα 3 βδόμαδες και ήταν καλή η καύση χωρις μαυρίλα). Το σωληνάκι υποπιέσης, ξέρω γω, καλα φαινεται και το φίλτρο δεν υπάρχει (και δεν βρίσκω κιόλας)  :-[.

Αποσυνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 11:12:43 μμ »
Καταρχην για να μην μπερδευομαστε σωληνακι υποπιεσης λαι φιλτρο δεν εννοω καυσιμου αλλα το μικρο φιλτρο αερα.
Δες εδω
http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=5575.0

Αποσυνδεδεμένος Harlock

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 12:39:35 μμ »
το έχω φτιάξει αυτό (καλα έβαλα ενα κομματι φιλτρο απορροφητηρα).

Αποσυνδεδεμένος toteras

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 11:03:10 πμ »
το έχω φτιάξει αυτό (καλα έβαλα ενα κομματι φιλτρο απορροφητηρα).

Και εγώ το ίδιο. Τελικά το σκέφτηκαν και άλλοι και εγώ νόμιζα ότι είχα και γαμώ τις ιδέες  :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος Harlock

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 02:53:48 μμ »
Και εγώ το ίδιο. Τελικά το σκέφτηκαν και άλλοι και εγώ νόμιζα ότι είχα και γαμώ τις ιδέες  :-[ :-[

Μην φανταστείς και γω κάπου στο φόρουμ το είδα.