Αποστολέας Θέμα: Μέτρηση σασί μεταξύ FIIN και VERSION R  (Αναγνώστηκε 92 φορές)

Αποσυνδεδεμένος apostolos

• Ενεργό μέλος
  • Τα πάντα όλα και τα κοάλα τίποτα._!
    • Προφίλ
Μέτρηση σασί μεταξύ FIIN και VERSION R
« στις: Μάρτιος 09, 2019, 07:14:42 μμ »
Το αετισιο μάτι του Alex400 τελικά τον διέψευσε και οι 2 μηχανές ε Ουν ακριβώς το ίδιο σασί!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Alex400

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Απ: Μέτρηση σασί μεταξύ FIIN και FIIR
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 09, 2019, 07:49:22 μμ »
Μια σκέψη με βασάνιζε εδώ και λίγο καιρό, αφορούσε το πάχος των πλαισίων . Μετρημένα λοιπόν το FIIN και FIIIT βρέθηκαν ισοπαχή . Η σκέψη αφορούσε την αρκετά διαφορετική οδική συμπεριφορά που είχα παρατηρήσει ανάμεσα στα ''ανάλαφρα'' FIIN και FIIR [ όπως το προηγούμενο που είχα] και στα ''στιβαρά'' VERSION-S . Η αίσθηση που έχω αποκομίσει από το δικό μου S και δυο συντρόχων  είναι ότι μου φαίνονται λιγότερο πρόθυμα να πλαγιάσουν αμέσως στις στροφές και στη μετακίνηση τους  σβηστά δείχνουν ποιο βαριά. Πιθανόν να επανέλθω στο θέμα.                             

Αποσυνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • VIP
    • Προφίλ
Απ: Μέτρηση σασί μεταξύ FIIN και VERSION R
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 09, 2019, 09:10:43 μμ »
Στην σελίδα 21-2 του manual θα δεις πως τα σασί των δύο τύπων τελικά δεν είναι ίδια...
δεν γνωρίζω για το πάχος του σκελετού αλλά οι διαφορές που έχουν είναι στη γωνία κάστερ, η οποία στα FIII είναι πιο μικρή, οπότε το μεταξόνιο, το συνολικό μήκος και το ίχνος είναι πιο μικρά. Τώρα για την προθυμία να στρίψουν προφανώς συμβαίνει κάτι άλλο. Όσο για την μετακίνησή τους σβηστά, είναι μάλλον γιατί ήταν σβηστά!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 09, 2019, 09:29:29 μμ »
Alex στην φωτογραφία φαίνεται ότι μετράς εξωτερική διάμετρο. Μπορεί η εξωτερική διάμετρος να είναι ίδια, αλλά να διαφέρει το πάχος. Οπότε να έχουν διαφορά στην εσωτερική διάμετρο τα πλαίσια. Το θεωρώ απίθανο βέβαια. Να τα πάμε για υπέρηχο να μας φύγει η απορία? :P   

Αποσυνδεδεμένος Ποντιος χρηστος

• Δημοφιλές μέλος
  • Είμαι ο F ll N ο 92’
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 09, 2019, 10:24:18 μμ »
Η επιστήμη ποσό μπροστά είστε μέχρι να πεθάνω θα το λέω 🇬🇷
7 «‘σε παίρνει αριστερά μην το ζορίζεις ..

Αποσυνδεδεμένος apostolos

• Ενεργό μέλος
  • Τα πάντα όλα και τα κοάλα τίποτα._!
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 10, 2019, 08:27:05 πμ »
Alex στην φωτογραφία φαίνεται ότι μετράς εξωτερική διάμετρο. Μπορεί η εξωτερική διάμετρος να είναι ίδια, αλλά να διαφέρει το πάχος. Οπότε να έχουν διαφορά στην εσωτερική διάμετρο τα πλαίσια. Το θεωρώ απίθανο βέβαια. Να τα πάμε για υπέρηχο να μας φύγει η απορία? :P   
Τετοια να του λετε και μας βλεπω την αλλη βδομαδα να τρεχουμε για αξονικη στις μηχανες !!!!! Αχαχαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος stam

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 10, 2019, 02:21:54 μμ »
Πάντως για την διαφορά στη κύλιση (σβηστά) πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο. π.χ ρουλεμάν τροχών, αέρας στα λάστιχα, αν τυχόν κολλάνε τα έμβολα στα φρένα ή αν υπάρχει στραβωμένη δισκόπλακα. Ακόμα και αν είναι πλυμμένη ή όχι η μηχανή. Υπάρχουν φορές που μετά από πλύσιμο παρατηρώ ότι την σπρώχνω πιο εύκολα.