Αποστολέας Θέμα: Καλλλησπέρα, Βόρειος εδώ  (Αναγνώστηκε 88 φορές)

Αποσυνδεδεμένος giannis_t

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
Καλλλησπέρα, Βόρειος εδώ
« στις: Μάρτιος 18, 2019, 01:56:17 μμ »
Χαιρετώ την παρέα του go4it. Έχοντας διαβάσει δεκάδες χρήσιμα θέματα αποφάσισα να γραφτώ κι εγώ. Είμαι ο Γιάννης, είμαι φοιτητής από Θεσσαλονίκη και πριν μερικούς μήνες μου έφερε η μοίρα μια γρια, το όνομα αυτής Airi.

Η γριά έχει ήδη δεχθεί πολύ αγάπη εδώ και 2 μήνες (είχαμε και εξεταστική ανάμεσα) και πλέον μετά από 11 χρόνια ακινησίας κυκλοφορεί κανονικά (με προσοχή ακόμα). Γενικά το κόνσεπτ ήτανε να κάνω όσα μπορώ μόνος μου μιας και έχω χώρο και πιάνουν τα χέρια μου, έχω και κάποια παρόμοια εμπειρία στα κατασκευαστικά.

Γενικά μέχρι τώρα έχω περιποιηθεί:
Φρένα
Λάδια
Μπουζί
Λάστιχα
Αλυσίδα
Καρμπιρατέρ
Εμπρός Ανάρτηση
Μπαταρία
Σύστημα Ψύξης
Τεπόζιτο (ξεσκούριασμα)

Φυσικά και θα ακολουθήσει τη μόδα και θα γίνει καφέ ρέισερ, ούτως ή άλλως και για να μείνει μαμά ήθελε πολύ δουλειά στα εμφανισιακά της. Έχει ήδη πάρει τον δρόμο χωρίς επιστροφή, ελπίζω το αποτέλεσμα να με δικαιώσει. Στο κομμάτι αυτό θα κάνω κάποια στιγμή ένα αναλυτικότερο θέμα αργότερα αν υπάρχει ενδιαφέρον μιας και ακόμα τρέχει το project.

Αυτή τι στιγμή με απασχολεί η ανακατασκευή της πίσω τώρα ανάρτησης οπότε θα τα πούμε στο φόρουμ των αναρτήσεων για συμβουλές μιας και θέλω και αυτό να το κάνω μόνος αλλά μάλλον χρειάζεται κάτι περίεργα εργαλειάκια.

Θα ήθελα να γνωρίσω την παρέα του go4it στη Θεσσαλονίκη στην επόμενη συνάντηση και έχω και έναν ακόμα σουπερφορά να σας φέρω στην παρέα.

edit: ξέχασα να πω πως είναι η πρώτη μου μηχανή  8)

Αποσυνδεδεμένος Alex400

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
Απ: Καλλλησπέρα, Βόρειος εδώ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 18, 2019, 02:38:49 μμ »
Γιάννη Καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα . Εύχομαι καλή και μακρά παραμονή. Η άποψη του ιδιοκτήτη είναι αυτή που καθορίζει το μέγεθος μιας μετατροπής γιαυτό  η γνώμη μου είναι να αποφύγεις ακόμα και σκέψεις για caffe-racer. Οι μετατροπές σε πλαίσιο είναι ΜΗ αναστρέψιμες [κόψιμο-ράψιμο ουράς]  και ενώ τώρα έχεις από τα ομορφότερα κλασικά μηχανάκια στον κόσμο μετά θα έχεις άδεια τσέπη και ένα υβρίδιο που δεν θα το θέλει κανείς . Συγχώρησε μου το κράξιμο αλλά είναι σα να με είπες ότι θα κάνεις γκράφιτι στο Λευκό Πύργο ....Αξιοποίησε τα χρήματα και το κόπο σου, στο να επαναφέρεις αυτό το κόσμημα σε εργοστασιακή κατάσταση. Το λέει κάποιος που είχε στη κατοχή του πάνω από 20 μοτοσυκλέτες ως τώρα και θα γεράσει με CB400SF. Καλή συνέχεια.                                                       

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 18, 2019, 02:58:56 μμ »
Γιάννη Καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα . Εύχομαι καλή και μακρά παραμονή. Η άποψη του ιδιοκτήτη είναι αυτή που καθορίζει το μέγεθος μιας μετατροπής γιαυτό  η γνώμη μου είναι να αποφύγεις ακόμα και σκέψεις για caffe-racer. Οι μετατροπές σε πλαίσιο είναι ΜΗ αναστρέψιμες [κόψιμο-ράψιμο ουράς]  και ενώ τώρα έχεις από τα ομορφότερα κλασικά μηχανάκια στον κόσμο μετά θα έχεις άδεια τσέπη και ένα υβρίδιο που δεν θα το θέλει κανείς . Συγχώρησε μου το κράξιμο αλλά είναι σα να με είπες ότι θα κάνεις γκράφιτι στο Λευκό Πύργο ....Αξιοποίησε τα χρήματα και το κόπο σου, στο να επαναφέρεις αυτό το κόσμημα σε εργοστασιακή κατάσταση. Το λέει κάποιος που είχε στη κατοχή του πάνω από 20 μοτοσυκλέτες ως τώρα και θα γεράσει με CB400SF. Καλή συνέχεια.                                                     
Σε ευχαριστώ για το καλοσόρισμα.
Καλώς η κακώς όπως είπα χωρίς επιστροφή μιας και το σασί έχει ήδη κοπεί. Όταν την πήρα ήμουν ασυγκράτητος βλέπεις. Ακόμα δεν το μετανιώνω και ελπίζω να μην το κάνω ποτέ. Όσο για την μεταπώληση ας πούμε ότι σκοπεύω να την κρατήσω ακόμα και σαν χόμπυ όταν όλο αυτό τελειώσει ή θέλω να αλλάξω κατηγορία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος TEOS CB SF

• VIP
  • οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 18, 2019, 03:44:13 μμ »
Γιάννη καλώς ήρθες στο φόρουμ και από εμένα .. θα είναι χαρά μου να σε γνωρίσω όποτε ξαναμαζευτουμε στην Θεσσαλονίκη τώρα που φτιάχνει και ο καιρός.. έυχομαι καλή παραμονή και ενεργή συμμετοχή στο φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 18, 2019, 04:17:33 μμ »
Kαλώς ήρθες στο φόρουμ των Superfour.Γριά δεν είναι εκτός εάν έτσι αισθάνεται.....Επίσης διαφωνώ παντοιοτρόπως με το κόψιμο-χάλασμα της ομορφότερης σχεδιαστικά γυμνής Γιαπωνέζας. Πολύ πολύ αργότερα,αν κρατήσεις το sf,θα μετανιώσεις που έκοψες ότι έκοψες.Υπήρχαν ένας σωρός άλλοι τρόποι,να δώσεις και να προσθέσεις στην μοτοσυκλέτα σου το προσωπικό custom γούστο σου.
Όπως και να έχει καλώς ήρθες και καλή παραμονή στο φορουμ και πολλά ασφαλή και απολαυστικά χιλιόμετρα με το Superfour on the road.

Αποσυνδεδεμένος Ποντιος χρηστος

• Δημοφιλές μέλος
  • Είμαι ο F ll N ο 92’
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 18, 2019, 04:37:11 μμ »
Καλός όρισες
7 «‘σε παίρνει αριστερά μην το ζορίζεις ..

Αποσυνδεδεμένος panosp25

• Global Moderator
  • VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 18, 2019, 05:20:05 μμ »
Γιάννη καλώς ήρθες στην παλαιότερη, ολοκληρωμένη ελληνική κοινότητα των superfour. Καλή, ενεργή διαμονή και καλα χιλιόμετρα!!!

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συνδεδεμένος apostolos

• Ενεργό μέλος
  • Τα πάντα όλα και τα κοάλα τίποτα._!
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 18, 2019, 07:15:42 μμ »
Γιάννη καλησπέρα και καλός όρισες Ανεξάρτητα από την απόφαση σου είναι επιλογή σου οπότε σεβαστή Το μόνο που θα σου πω καλές βόλτες πάντα όρθιος και ότι θες εδώ είμαστε!!!!

Αποσυνδεδεμένος JEPE

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 18, 2019, 08:03:55 μμ »
Καλώς ήρθες Γιάννη!!χαίρομαι που ένα νέο παιδί δείχνει τόση αγάπη και όρεξη για την μηχανή του!!σου εύχομαι τα καλύτερα και όσο μπορούμε να σε βοηθήσουμε!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 18, 2019, 10:11:44 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για το καλοσόρισμα. Ελπίζω να γνωριστούμε από κοντά εν καιρό.