Αποστολέας Θέμα: Σωληνάκια φρένων υψηλής  (Αναγνώστηκε 377 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ammo77

• VIP
    • Προφίλ
Απ: Σωληνάκια φρένων υψηλής
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 23, 2019, 07:15:56 πμ »
Γεια σου terminal Mob
Απ' ότι κατάλαβα δεν έχεις και πολύ εμπειρία σε τέτοιου είδους εργασίες,
Αν θες την γνώμη μου συνεννοήσου με τα παιδιά της Αθήνας και για την αγορά αλλά και περισσότερο για την τοποθέτηση! Δεν θα μπορέσεις να τα βάλεις μόνος.

Γιάννη για την αντλία κενού που σου έγραψε ο Woulfi αξίζει 1000% να την έχεις,  η αξία της σε τιμή 10-15€ από Κίνα και η δουλειά της ανεκτίμητη!
Με έχει σώσει σε εξαερώσεις πετρελαίου (αυτοκίνητο) αλλά συνάμα μπορεί να γίνει και τρόμπα πίεσης αν θες να πρεσάρεις κάτι!
Δεν αξίζει να κουράζεσαι για  τέτοια θέματα όταν με 15€ έχεις εργαλείο πολλαπλών χρήσεων.

Συνδεδεμένος giannis_t

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 23, 2019, 12:45:13 μμ »
Ammo ευχαριστώ για τη συμβουλή, ενδεχόμενος να το πάρω μιας και είναι φθηνό αλλά θα το ξανασκεφτώ σε κάνα χρόνο μιας και για φέτος εύκολα η δύσκολα καθάρισα :)

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

Αποσυνδεδεμένος Terminal Mob

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 07, 2019, 03:09:51 μμ »
Καλησπέρα και πάλι, ναι σιγουρα δεν έχω την εμπειρία και φυσικά θέλω να μάθω τι και πως! χεχε! Οκ, σε ευχαριστώ πολύ ammo77, θα προσπαθήσω να μιλήσω με τα παιδιά, απλά, δεν ξέρω, ίσως που να απυθυνθώ, εννοώ να ανοίξω κάποιο νέο θέμα, η να στείλω προσωπικό σε κάποιον;

ευχαριστω και παλί

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 23, 2019, 07:10:08 μμ »
Τα μπροστά με παιδεψαν πάρα πολύ. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο ενώ δεν έχανε κάπου το σύστημα και ενώ εξαερωνα και τις δύο δαγκάνες εναλλάξ, δεν είχε πίεση (δηλαδή φρένα). Μετά από πολλά δοκίμασα με ένα σωληνάκι υψηλής και ένα παλιό και όλα πήγαν καλά. Οπότε χωρίς να αδειάσω το υψηλής άλλαξα και το δεύτερο με υψηλής και πλέον η εξαέρωση έγινε κανονικά.

Όταν έκανα εγώ αλλαγή υγρόν φρένων είχα προνοήσει και είχα-εχω για ευκολία το μαραφετι και στο 10λεπτο ήμουν έτοιμος  ;D

Επειδή δεν είχα το παραπάνω εργαλείο ταλαιπωρήθηκα αρκετά και γλύτωσα πολύ παραπάνω κόπο χάρις στην παρέμβαση και την βοήθεια επι τόπου,του Ammo77,τον οποίο και υπερ ευχαριστώ και απ'εδώ,αλλά και στην βοήθεια δια τηλ.απο τον Αlex400 ο οποίος με είπε πάνω κάτω τα ίδια με τον Αmmo77.
Σε περίπτωση καθαρισμού δαγκανών κατά την γνώμη μου πρέπει οπωσδήποτε να αφαιρεθούν τα έμβολα διότι τουλάχιστον στις δικές μου η συγκέντρωση μάκας υπό μορφή ''μαρμελάδας'' ήταν βασικά πίσω απο τα έμβολα.Αυτό τις έκανε να δυσλειτουργούν.Σίγουρα δεν υπήρχε καλή επαναφορά στα τακάκια με αποτέλεσμα και να τρώγονται χωρις λόγο οι δισκόπλακες αλλά και να μην υπάρχει καλή αίσθηση φρεναρίσματος.
Στο διαταύτα αν αφαιρεθούν τα έμβολα δεν υπάρχει περίπτωση να μην εγκλωβιστεί αέρας στο πάνω μέρος των σωλήνων του κυκλώματος ακόμη και αν υπάρχουν υγρά εντός του δοχείου πλήρωσης.Αυτό δεν το πρόβλεψα.Επομένως για την εργασία αυτή η τρομπα κενού λύνει τα χέρια!H λύση σε περίπτωση που δεν υπάρχει η τρόμπα κενού είναι η παροχή υγρών φρένων απο κάτω προς τα πάνω συνδέοντας μια μεγάλη σύριγγα και ένα λάστιχο στο ρακορ εκτόνωσης και κάνοντας εξαέρωση στο σύνδεσμο στο δοχείο πλήρωσης.Πρώτα στην μία δαγκάνα και επαναλαμβάνοντας το ίδιο στην δεύτερη.

Αποσυνδεδεμένος Ξένοιαστος Κ

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 24, 2019, 09:34:20 πμ »
Θα ήθελα να αναφερθώ και εγώ στο θέμα φρένα και σωληνάκια υψηλής μιας και χρησιμοποιώ για πάνω από 25 χρόνια που είχα σε μεγάλες μοτοσυκλέτες έχω βάλει ακόμα και στο Ι.Χ μου  ;D ;D ;D αν μάθεις να τα χρησιμοποιείς και έχεις και τα κατάλληλα υγρά για υψηλές θερμοκρασίες και το σωστό τακάκι(σε περίπτωση που την πιέζεις στα όρια την μοτοσυκλέτα σου) δεν μένεις ποτέ από φρένα και δεν είναι επικίνδυνα σε περίπτωση πανικού μπορείς να ρεγουλάρεις την μανέτα σου ώστε να τα κάνεις πιο προοδευτικά όσο για την εγγύηση το πόσο κρατάνε μπορώ να πώ μέχρι που θα εγκαταλείψεις την μοτοσυκλέτα σου μιας και το εσωτερικό τους είναι κατασκευασμένο από TEFLON το οποίο δεν παθαίνει τίποτα και αντέχει σε πολύ υψηλές τριβές και θερμοκρασίες το χρησιμοποιώ καθημερινά στην εργασία μου Τώρα στην εξαέρωση που έκανες 100% κάπου δάκρυζε ελάχιστο θα έλεγα και γι΄αυτό τον λόγο σε ταλαιπώρισε το έχω πάθει δεν φαινόταν αλλά τράβαγε από ένα σημείο και δεν εξαέρωνε με τίποτα μόλις τα άλλαξα αμέσως στρώσανε .Εγώ θα πω τον δικό μου τρόπο μιας και συντηρώ εδώ και πολλά χρόνια τα φρένα μόνος μου μοτο και Ι.Χ ανοίγω από κάτω τον εξαερωτήρα και το αφήνω να αδειάσει με την βαρύτητα συμπληρώνοντας για να μην αδειάσει το δοχείο από πάνω και τραβήξει αέρα και εφόσον ολοκληρωθεί η αλλαγή των υγρών κάνεις και μια εξαέρωση και τέλος αυτά σας ζάλισα λίγο έγραψα πολλά.... ::)

Αποσυνδεδεμένος panosp25

• Administrator
  • VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 24, 2019, 09:55:45 πμ »
Εγω παλι όσο αφορά την εξαέρωση και την πλήρωση υγρών την  κάνω με τον γνωστό τρόπο του τρομπαρισματος...

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Ξένοιαστος Κ

• Γνωστό μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 24, 2019, 03:30:00 μμ »
Εγω παλι όσο αφορά την εξαέρωση και την πλήρωση υγρών την  κάνω με τον γνωστό τρόπο του τρομπαρισματος...

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα χα χα χα δοκίμασε πάντως καί με την βαρύτητα είναι ποιο ξεκούραστη μέθοδος

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος zi

• Δημοφιλές μέλος
  • τα παντα ολα
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 29, 2019, 02:14:47 μμ »
Κοίτα να δεις που θα με βάλετε σε "βάσανα" το χειμώνα. Κρασάκι σουβλάκι κ cbδακι

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

Αποσυνδεδεμένος TEOS CB SF

• VIP
  • οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 29, 2019, 04:22:26 μμ »
Κοίτα να δεις που θα με βάλετε σε "βάσανα" το χειμώνα. Κρασάκι σουβλάκι κ cbδακι

Ρε Γιάννη αυτό που περιγράφεις δεν είναι "βάσανα " είναι το αντίθετο .. ειδικά τα σουβλάκια

Αποσυνδεδεμένος panosp25

• Administrator
  • VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 29, 2019, 05:00:20 μμ »

Ρε Γιάννη αυτό που περιγράφεις δεν είναι "βάσανα " είναι το αντίθετο .. ειδικά τα σουβλάκια
Η σειρά με προβληματίζει... κρασάκι, σουβλάκι, cbδακι. Φοβάμαι μην πατάς πίσω και πιάνει το μπροστά, αν ξεκινάς με κρασάκι...

Αποσυνδεδεμένος zi

• Δημοφιλές μέλος
  • τα παντα ολα
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 30, 2019, 12:07:59 πμ »
Τελικά κατόπιν γεννεας τσιπροκατανηξεως καταλήξαμε στο εξής. Φρένα???? Θα πετάω άγκυρα!!!!

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...