Αποστολέας Θέμα: Led και τα σχετικά  (Αναγνώστηκε 3361 φορές)

Αποσυνδεδεμένος jokey

• VIP
    • Προφίλ
Led και τα σχετικά
« στις: Μάρτιος 28, 2007, 09:01:03 μμ »
Πήγα σήμερα να πάρω led λάμπες για να βάλω στα όργανα και να πουλήσω και λίγη μούρη βρε αδερφέ

Αφού έσταξα 5.60 ευρώ ναι καλά ακούσατε 5,60 ευρώ για την κάθε λαμπίτσα, όταν πήγα να την βάλω αφού μην είχαν κοπεί τα πόδια από την τιμή της λάμπας, διαπίστωσα οτι είχα πάρει λάθος λάμπα :'( :'(

Αύριο λέω να ξαναδοκιμάσω την τύχη μου σε άλλο μαγαζί με το δείγμα της σωστής λάμπας

Θα κάνω το πείραμα και θα σας ενημερώσω αν αξίζει να το επιχειρήσετε

Βλέπω πάντος πως έχει βγει πολύ ηλεκτρομπλιμπλίκι στην πιάτσα και είμαι και ευαίσθητος
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
Re: Led και τα σχετικά
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 29, 2007, 02:11:11 πμ »
Ρε φίλε όχι απλά σου πιάσανε τον κόλο (5.6 η λάμπα!!!!!!!) εσύ έσκυψες μπροστά τους κρατώντας ενα κουτάκι βαζελίνη!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος jokey

• VIP
    • Προφίλ
Απ: Re: Led και τα σχετικά
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 29, 2007, 03:36:57 μμ »
Ρε φίλε όχι απλά σου πιάσανε τον κόλο (5.6 η λάμπα!!!!!!!) εσύ έσκυψες μπροστά τους κρατώντας ενα κουτάκι βαζελίνη!!!!!!!
:-\ :-\ :-\

Χέστα βράστα

Βρήκα σήμερα λάμπες led προς 1 ευρώ η κάθε μία σε διάφορα χρώματα
Εγώ πήρα δύο κόκκινες και δύο μπλέ.Θα τις βάλω και θα σας πω .

Για να μην την πατήσετε όμως όπως και εγώ πρώτον πάρτε ένα δείγμα μαζί σας και δεύτερον πάτε
Ψαρρών 49 & Σφακίων Αγ.Παύλος Αθήνα τηλ.210-3229294 ΠΑΝΛΑΜΠΟΗΛΕΚΤΡΙΚΗ
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Αποσυνδεδεμένος sideras

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 29, 2007, 05:22:25 μμ »
Οχι 1 ευρώ... κάτι λεπτά είχε κανονικά μια led
στον ηλόκτρολόγο!

Μέχρι που εγιναν της "μοδας"... ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος Enigma

• Gold
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 30, 2007, 09:57:53 πμ »
Αχ βρε Νικολα εδω κωλαει το <<δεν ηξερες δεν ρωταγες??>> 2 λεπτα απο την δουλεια μου εχε μαγαζι delamezon για τετοια σκατολογιδια....

Αποσυνδεδεμένος jokey

• VIP
    • Προφίλ
Απ: Led και τα σχετικά
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 04, 2007, 09:39:30 πμ »
Enigma έχεις δίκιο αλλά όπως μου έχεις πει και εσύ η τρέλα μας ,είναι παράλογη.Τέλος πάντων έβαλα τα led αφού δοκίμασα και το κόκκινο και το μπλε στα όργανα κατέληξα στο συμπέρασμα οτι είναι μπαρούφες μιας και δεν φαίνεται τίποτα.Όχι τίποτ'άλλο αλλά θα μου ανέβει και η μυωπία.Θα ξανααλλάξω τις λάμπες με τις κανονικές, εκτός και αν στην πορεία φτιάξω καινούργια καντράν σύμφωνα και με τα σχεδιαγράματα του headmaster σε παλιότερο post
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Αποσυνδεδεμένος Headmaster

• Silver
  • *
  • Drive like u STOLE it!!
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 04, 2007, 12:02:52 μμ »
Δοκίμασε λευκά Leds δίνουν παραπάνω φως!!!!

Αποσυνδεδεμένος Remali tis Fokionos Negri

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 26, 2007, 01:46:13 μμ »
Παιδιά, μιας και μου κάηκε το φωτάκι στο ταχύμετρο, λέω να πάω κι εγώ να βάλω κανα λευκό λεντάκι να γουστάρουμε! :sun_smiley:
Να ρωτήσω: υπάρχει κανένας καλός μάστορας/ηλεκτρολόγος που εμπιστεύεστε ώστε να τα αγοράσω και ταυτόχρονα να τα τοποθετήσει; Έχω ψιλοχαρχαλέψει τα όργανα και μόνος μου (άλλαξα επιτέλους δείκτη στο στροφόμετρο), αλλά για τέτοια ψιλοδουλειά δεν μου έχω και τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη... :-[
Capre Diem
Memento morti

Αποσυνδεδεμένος jokey

• VIP
    • Προφίλ
Απ: Re: Led και τα σχετικά
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 09:20:46 πμ »
Παιδιά, μιας και μου κάηκε το φωτάκι στο ταχύμετρο, λέω να πάω κι εγώ να βάλω κανα λευκό λεντάκι να γουστάρουμε! :sun_smiley:
Να ρωτήσω: υπάρχει κανένας καλός μάστορας/ηλεκτρολόγος που εμπιστεύεστε ώστε να τα αγοράσω και ταυτόχρονα να τα τοποθετήσει; Έχω ψιλοχαρχαλέψει τα όργανα και μόνος μου (άλλαξα επιτέλους δείκτη στο στροφόμετρο), αλλά για τέτοια ψιλοδουλειά δεν μου έχω και τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη... :-[

Αν θες να περάσεις άλλες υποδοχές για λάμπες led ίσως και να είναι λεπτοδουλειά.Αν θες απλά να αντικαταστήσεις την λάμπα σου με μια αντίστοιχη led τότε το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να βγάλεις την ντίζα του ταχύμετρου να ξεβιδώσεις και τρεις βίδες για το καπάκι και τσούπ κάνεις την αντικατάσταση

Αφού άλλαξες την βελόνα, στην λάμπα θα κολλήσεις
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Αποσυνδεδεμένος Remali tis Fokionos Negri

• Ενεργό μέλος
    • Προφίλ
Re: Απ: Re: Led και τα σχετικά
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 03:39:30 μμ »
Αφού άλλαξες την βελόνα, στην λάμπα θα κολλήσεις
Άσε ρε, δεν θα πιστέψεις τη βλακεία που έκανα! Επειδή η βελόνα που βρήκα πρέπει να είχε ελάχιστα μεγαλύτερο άνοιγμα από τον πείρο που την περιστρέφει, έβαλα κόλλα για να μπορεί να τη γυρίζει!!  :-[ Χοντρή π@π@ριά γιατί τώρα σε περίπτωση που θέλω να αλλάξω φωτάκι ή ακόμα και το "wallpaper" των οργάνων (είδα κάτι ωραία άσπρα σε άλλο τόπικ) δεν γίνεται γιατί απλούστατα δεν ξεκολλάει η βελόνα! Αυτό έγινε βέβαια με τη βελόνα του στροφόμετρου, οπότε μπορώ υποθετικά να αντικαταστήσω το καμένο λαμπάκι του ταχύμετρου...
Κρίμα! Και είχα όνειρα εγώ για άσπρα όργανα με λεντάκια και πράσινη μηχανή (έλα μωρή Πανάθα!)... :'(
Capre Diem
Memento morti

Αποσυνδεδεμένος jokey

• VIP
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 03:46:14 μμ »
Για να αλλάξεις φώτα δεν χρειάζεται να κάνεις τα όργανα μπίλιες. :nono:

Απλά βγάλε το εξωτερικό καπάκι και θα δεις είναι τρεις λάμπες σύνολο.Τραβάς μια πλαστική βάση και τσουπ.....νά'το το λαμπάκι.Πάρε το δείγμα και βρες κάτι ανάλογο.Εγώ δείγμα έχω να σου δώσω πάντως αν θες. :hug: :hug: :hug:

Όσο για το καντράν απλά θα παιδευτείς να βγάλεις την βελόνα.
Βάλε και εσύ λίγο σιλικόνη ή φλατζόκολλα που και δουλειά κάνει και ψιλοεύκολα βγαίνει
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 09:40:27 μμ »
δεν ειδα ποτε λαμπα εσωτερικα στα στροφομετρα και κοντερ.η λαμπα λεντ εχρωμη εχει διαφορα με αυτη που φοραει μαμα?και ποια ειναι?παιζει κανεις φωτο?μου καηκε και θα το ανοιξω.απλα πριν ανοιξω να της εχω και στο χερι.θελω.

Αποσυνδεδεμένος J053F

• Δημοφιλές μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 11:08:36 μμ »
δεν ειδα ποτε λαμπα εσωτερικα στα στροφομετρα και κοντερ.η λαμπα λεντ εχρωμη εχει διαφορα με αυτη που φοραει μαμα?και ποια ειναι?παιζει κανεις φωτο?μου καηκε και θα το ανοιξω.απλα πριν ανοιξω να της εχω και στο χερι.θελω.

Καλησπέρα,
Απ' όσο θυμάμαι δεν είναι led οι λυχνίες που έχει στα όργανα (λογικό για τόσο παλιά μηχανή).
Ο φωτισμός στα όργανα "διαμορφώνεται" από το πλαστικό panel των οργάνων και τη φάσα με τις ενδείξεις που έχει επάνω.

Πρόσεξε πως θα τα ανοίξεις μην τα πάρεις στο χέρι, και να είσαι προετοιμασμένος για εκπλήξεις...
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

Αποσυνδεδεμένος itom32

• Administrator
  • Gold
  • Eyes on the Stars
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 11:24:23 μμ »
Για βελτίωση φωτισμού η λυση είναι οι λάμπες SMD για δες εδώ:
http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=4841.0

xrhstos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 01:02:54 πμ »
κωδικος  λεντ  smd τ 10 χρειαζομε  για το στροφομετρο.ελπιζω  να  κουμπώσουν. θελω .  ιτομ         κ           τζο  ευχαριστω .λες να εχει τιποτα αραχνες΄?χαχα